Ebola kapan hemşireden iyi haber

İspanya'nın başkenti Madrid'de, Ebola virüsü taşıyan Teresa Romero adlı hemşirenin sağlık durumunda olumlu sayılabilecek gelişmeler kaydedildiği belirtildi.

Anadolu Ajansı 15.10.2014 - 15:18

Ebola kapan hemşireden iyi haber

Ebola virüsü kapan ve ilk belirtiler 30 Eylül'de görüldükten sonra 5 Ekim'de hastaneye yatırılan Hemşire Teresa Romero'nun sağlık durumu halen ciddiyetini korusa da son 2 gündür ayağa kalkması ve suyunu kendi içmesi gibi olumlu gelişmelerin görüldüğü bildirildi.

İspanya Sağlık Bakanı Ana Mato, meclis genel kurulunda, Ebola kriziyle ilgili muhalefetin sorularını yanıtlarken, Teresa için "Sağlık durumu ciddi olasına rağmen istikrarlı bir seviyede bulunuyor. Doktoları, iyileşme umudu gördüklerini söylüyor. Bizim şu anki önceliğimiz Teresa Romero. En kısa zamanda iyileşmesine çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Ebola virüsü taşıyan bir hastanın ilk 15 günü aşmasının çok önemli olduğu vurgulanıyor.

Bu arada Madrid'deki Carlos III hastanesinde, 15 kişi gözetim altında tutuluyor. Sağlık Bakanı Mato, "yüksek riskli" olarak gösterilen 15 kişiye yapılan testlerde, negatif sonuç aldıklarını ve hastalığa ilişkin bir belirti görülmediğini söyledi.

Öte yandan muhalefet partileri, Ebola krizindeki yönetiminden dolayı Sağlık Bakanı Mato'nun istifasını istemeyi sürdürüyor. Muhalefet partilerinin, Ebola kriziyle ilgili Başbakan Mariano Rajoy'un mecliste açıklama yapmasına ilişkin verdiği önerge ise iktidardaki Halk Partisi'nin oylarıyla reddedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...