'Ebola mücadelesi yavaş ilerliyor'

BM Genel Sekreteri'nin Ebola konusundaki Özel Temsilcisi David Nabarro, Ebola ile mücadelenin gereken hızda sürmediğini belirtti, vakaların her üç-dört haftada ikiye katlandığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.10.2014 - 09:57

'Ebola mücadelesi yavaş ilerliyor'

BM, salgınla mücadele için gereken bir milyar dolar fonun sadece yüzde 25'inin karşılandığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Ebola konusundaki Özel Temsilcisi David Nabarro, Ebola ile mücadelenin gereken hızda sürmediğini belirterek, vakaların her üç-dört haftada ikiye katlandığını söyledi.

Nabarro, BM Genel Kurulu'na verdiği brifingde, Ebola ile mücadelede hızın önemini vurgulayarak, acil ve yoğun müdahale olmaması halinde dünyanın sonsuza kadar Ebola ile yaşamak zorunda kalacağı uyarısı yaptı.

35 yıllık halk sağlığı kariyerinde hiç böyle bir sınama ile karşılaşmadığını kaydeden Nabarro, hastalığın kırsal kesimden şehirlere, oradan da bölgeye yayıldığını ve tüm dünyayı etkilediğini ifade etti.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson da konuşmasında, BM ve bağlı kuruluşların Ebola ile mücadele için ihtiyaç duyduğu 1 milyar doların sadece yüzde 25'inin karşılandığını belirtti.

Eliasson, BM üyesi ülkelerin cömert ve hızlı bir şekilde Ebola ile mücadeleye yardımcı olmasını istedi.

Öte yandan, Dünya Örgütü (DSÖ), Ebola salgınında ölenlerin sayısının 4 bin 33'e yükseldiğini duyurmuştu.

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada; 8 Ekim'e kadar büyük kısmı Liberya, Gine ve Sierra Leone'de olmak üzere 8 bin 399 Ebola vakası tespit edildiği kaydedilmişti.

Sayfa Yükleniyor...