'Ebolada işbirliği şart'

Ebola ile savaşta başarı için uluslararası işbirliği çağrısı yapan BM Ebola Salgını Koordinatörü Nabarro, "Ebola ile çok ciddi bir savaş içindeyiz. Bu savaşta başarılı olmak için uluslararası işbirliğine ihtiyacımız var" dedi.

Haberler 21.10.2014 - 17:58

'Ebolada işbirliği şart'

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Birleşmiş Milletler (BM) Ebola Salgını Koordinatörü David Nabarro’yu kabul etti. Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Nabarro, Ebola salgını ile mücadelede destek veren Fransa'ya teşekkür etti ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Fransa ve Avrupa'nın Ebola ile mücadeleye desteğinden memnun olduğunu vurguladı. Ebola salgının özellikle Gine, Liberya ve Sierra Leone'de ilerlediğini hatırlatan Nabarro, "Ebola ile savaşta başarılı olmak için uluslararası işbirliğine ihtiyacımız var" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Fabius ise Fransa'nın Ebola vakalarının yoğun olarak görüldüğü Gine'ye destek olduğunu ve yeni tedavi merkezleri açtığını hatırlattı.

Fabius, Nabarro ile salgınla mücadeleye yönelik işbirliği konularını ve Gine'deki önlemler hakkında görüştüklerini aktardı. Fabius, Avrupa'da Ebola konusunda ortak bir mekanizma kurulması için çalıştıklarını belirtti. Ebola ile ilgili kontrollerin uzmanlar tarafından gerçekleştiğine işaret eden Fabius, Paris Charles de Gaulle havaalanında kontrollerin devam ettiğini söyledi.

Fransa, Ebola virüsünün ülkede yayılmasını önlemek amacıyla geçen hafta Paris'teki Charles de Gaulle havaalanında tarama başlatma kararı almıştı. uzmanları, Ebola'nın en fazla görüldüğü Batı Afrika'daki Gine'den Paris'e gelen yolcular üzerinde hassas lazer termometrelerle tarama yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...