'Eczacılar sistemin dışına atılmak isteniyor'

İlaç fiyatlarıyla ilgili düzenlemeleri eleştiren Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, 'Eczacılar ve eczaneler sistemin dışına atılmak istenmektedir' dedi.

04.02.2014 - 16:06

'Eczacılar sistemin dışına atılmak isteniyor'

Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mersin, Hatay, Aksaray, Osmaniye, Karaman, Adıyaman, Nevşehir ve Niğde Eczacı Odaları'ndan oluşan Güney Bölgesi Eczacı Odaları başkan ve yöneticileri Adana Eczacı Odasının ev sahipliğinde bir araya geldi.

Güney Bölgesi Eczacı Odası Yöneticileri Toplantısı'nda ilaç ve eczacılık hizmetlerine ilişkin sorunların yanı sıra piyasada bulunmayan ilaçlar ile Suriyeli mültecilerin Adana ve bölge illerde yoğun şekilde konaklamaları sonucu oluşan sağlık sorunları tartışıldı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, eczacıların yaşadığı sorunlara değindi, “Özellikle SGK tarafından ilaç fiyatlarına yapılan baskılardan kaynaklı olarak birçok ilacın vatandaşlarımıza eczanelerimiz aracılığı ile ulaştırılamadığı bir dönem yaşıyoruz. Bugün bu ilaçlar vatandaşlarımıza Türk Eczacıları Birliği aracılığı ile ulaştırılsa da, Sağlık Bakanlığı’nın bu tür ilaçların yurt dışından özel şirketler tarafından getirilmesi için ihale yapılacağı açıklaması ile birlikte eczanelerimiz ve eczacılarımız sistemin dışına atılmak istenmektedir. Gerek halk sağlığı gerekse de eczanelerimizin geleceği açısından kabul edilemez olan bu durumun ortadan kaldırılması ve daha ziyade yönetsel eksikliklerden kaynaklı olarak piyasada bulunmayan bu ilaçların eczane raflarımızda yerini alması adına; ilaç fiyat kararnamesi bir an önce revize edilmeli, Türk Eczacıları Birliği, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ilaç firmalarının yetkilileri bir araya gelerek bu tür ilaçların erişilebilirliğini sağlamalı ve eczacısız ilaç hizmeti verilmesinin önüne geçilerek halkımızın hak ettiği şekilde ilacını ucuz ve güvenilir biçimde eczanesinden ve eczacı danışmanlığından temin etmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...