Eczacılar, Suriyeli hastaların reçete paralarını alamıyor

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, Suriyeli hastalara ait reçeteleri karşılayan eczacıların, 8 aydır ilaç paralarını almadıkları için mağdur olduğunu belirtti.

CHA 22.01.2015 - 10:43

Eczacılar, Suriyeli hastaların reçete paralarını alamıyor

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Suriyeli hastaların reçetelerini karşılayan eczacıların, 8 aydır ilaç paralarını almadıklarını, belirterek “Bu konuda en büyük sorunu İstanbul yaşarken, eczacılar eczane başına 100 ile 150 bin TL alacaklı durumdalar" dedi. 

Saydan yazılı açıklamasında, eczacıların daha fazla mağdur olmaması için ödemelerin en kısa sürede yapılmasını istedi.  

“ECZANE HİZMETLERİ AKSAMA NOKTASINDA”

Saydan, meslektaşlarının, ödemelerini alamadıkları için hizmet veremez duruma geldiğini belirterek, “Eczane başına 100 bin lira ile 150 bin lira arasında AFAD dan alacağını tahsil edemeyen eczacılarımız mağdur olmuşlardır. 2015 yılının ilk ayındayız ve meslektaşlarımız haziran 2014 tarihli fatura bedellerini hala alamamış durumdadırlar" ifadesini kullandı.

"MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUZ “

Üye eczacıların sendikayı arayarak "Devlete güvenerek Suriyelilerin ilaçlarını karşıladık, ama bedelini alamadığımız için mağdur olduk ve eczanelerimiz batma tehlikesi ile karşı karşıya" dediklerini  belirten Saydan, Maliye Bakanlığını konu hakkında bilgilendirdiklerini söyledi.  

Başkan Saydan açıklamasını, "TEİS olarak; ilgili ve yetkili birimlerden Suriyeli mülteciler tarafından alınan ilaçların bedellerinin, verilen reçete kontrollerinin çabuklaştırılarak, ödenmesini sağlamasını ve eczacılarımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz" şeklinde tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...