Eğer bir çok kişi aynı gözlüğü kullanıyorsa!..

Üç boyutlu film izleme keyfi bambaşka... Özel gözlükleriyle izlenen 3D filmler, izleyiciye filmin içindeymiş hissi veriyor. Ancak uzmanların üç boyutlu filmlerle ilgili bazı uyarıları var...

29.09.2010 - 17:34

Eğer bir çok kişi aynı gözlüğü kullanıyorsa!..

Vizyonda üç boyutlu filmlerin sayısı giderek artıyor. Hatta, üç boyutlu filmlerin izlenebildiği televizyonlar da revaçta. Ancak sinema salonunda üç boyutlu film için dağıtılan özel gözlüklerin bir çok kişi tarafından kullanılması göz enfeksiyonu riskini beraberinde getiriyor.

Göz bozukluğu  olanlarda uzun süre üç boyutlu gözlükle film izlemek, baş dönmesi, göz yorgunluğu ve çevreye uyum bozukluğu gibi şikayetlere yol açıyor. Sinema salonlarındaki 3D gözlüklerin kişiye özel olmaması ise göz enfeksiyonu riskini artırıyor.

Uzmanlar uzun süre üç boyutlu gözlükle film izleme konusunda da uyarıyor:

"En uygunu; kişiye özel gözlükler kullanılması ve filmden sonra atılması... Özellikle son aylarda gördüğümüz kırmızı göz salgınında üç boyutlu filmlerin epey bir etkisi oldu.

Gözünde kayma veya göz tembelliği olanlar bu üç boyutlu filmleri daha zor algılıyorlar. Böyle bir durumda netliği sağlamak için çok uğraşmak gerekiyor; bu da göz yorgunluğu, baş ağrısı, baş dönmesi gibi bulgulara yol açıyor. O nedenle 3 boyutlu film izlerken her yarım saatte bir gözü 5-10 dakika dinlendirmek gerekiyor."

uzmanlar ayrıca 7 yaşının altındaki çocukların bu gözlükleri kullanmamasını tavsiye ediyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...