EHEC paniği devam ediyor

Almanya'da EHEC bakterisi can almayı sürdürüyor. 10 kişi hayatını kaybetti. Diğer Avrupa ülkeleri de alarmda.

EHEC paniği devam ediyor

EHEC bakterisi giderek yayılıyor. Böbrek, kan ve sinir sistemini etkileyen bakterinden ölenlerin sayısı Almanya'da 10'a yükseldi.

Vücutlarında bakteriye rastlananların sayısı da bini aşmış durumda. Bu, Almanya'nın karşı karşıya olduğu en büyük salgın olarak niteleniyor. Yetkililer, halkı salatalık, domates ve marul tüketmemeleri konusunda uyarıyor.

İlk olarak ispanya'dan gelen salatalıklarda tespit edilen bakterinin tam olarak nerede ortaya çıktığı belirlenmeye çalışılıyor.

Yüzlerce laboratuarda bakterinin nereden geldiği ve hangi sebzeleri etkilediği belirlenmeye çalışılıyor. Yetkililer, birkaç gün içinde sonuca ulaşmayı umuyor. Uyarılar halkın tedirginliğini artırıyor.

Sadece Almanya değil, diğer Avrupa ülkelerine de panik havası hakim. Aralarında Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'nin de bulunduğu birçok ülke İspanya’dan ithal edilen salatalık, domates ve patlıcanları piyasadan çekme kararı aldı.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!
İsveç, Danimarka, Hollanda ve İngiltere'de de bazı vakalara rastlandı. Ancak bunların hepsinin Almanya'dan giden kişiler olduğu belirtiliyor.

Hastalığın ilk belirtisi mide bulantısı, kusma ve kanlı ishal. AB yetkilileri, bu şikâyetleri yaşayanların vakit kaybetmeden doktora başvurmasını öneriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...