'Ek gıdayı abartmayın!'

Bebeğin ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesinin önemine vurgu yapan uzmanlara göre dikkat edilmesi gereken bir nokta da anneanne ve babaannelerin önerilerinin aksine ek besin almaya başlayan bebeğe nişastalı ürünlerin verilmemesi gerektiği.

17.10.2012 - 09:34

'Ek gıdayı abartmayın!'

Uzmanlar, anneleri, bebek beslenmesinde kulaktan dolma bilgileri dikkate almamaları konusunda uyarıyor. Yanlış duyumlar ve toplumun doğru zannedilen genel kanıları, anneleri bebek beslenmesi konusunda tedirgin ediyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nadir Girit, bebeklerin ilk altı ayda yalnızca anne sütü alması gerektiğini vurguladı. Girit, yeterli anne sütü olmaması veya bebeğin emmemesi durumunda ise devam sütlerinin bebeğin besinsel gereksinimlerini tümü ile karşılayabildiğini söyledi.

Ek gıdalara bebek altı ayına girdiğinde başlanması gerektiğini ifade eden Girit, erken başlanan ek gıdaların anne sütünü azaltabileceğine de dikkat çekti. Emzirme süresinin iki yaşına kadar devam edebileceğini de işaret eden Girit, “Bebeklerin beslenme düzeni yaşına ve anne sütünün miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca bebeğin sindirim sistemi, tat duyusu ve alerjik durumu da göz önünde bulundurularak beslenme düzeni oluşturulmalıdır” dedi.

BEBEKLER YANLIŞ BESLENİYOR
Bebeklere bir yaşından önce inek sütü verilmesinin bebekte ciddi sıkıntılara neden olabileceğini vurgulayan Dr. Nadir Girit, şunları söyledi: “İnek sütünün içeriğindeki maddeler bebeklerin sindirebileceği türden değildir. Aynı zamanda bebeklerin beyin gelişimi için gerekli olan demir, inek sütünde yeteri kadar bulunmaz. Bu nedenle bir yaşından küçük bebeklere inek sütü içirilmemelidir. Ayrıca nişasta da bebeklerin büyüme ve beslenmesinde çok yetersizdir.”

‘GIDALARI PÜRE YAPMAYIN’
Ek besinlerin tamamen püre haline getirilerek verilmesini önermediklerini de kaydeden Girit, bebeğin çiğneme ve yutma kabiliyetinin gelişmesi için onuncu aydan önce pütürlü gıdalara başlanması gerektiğini söyledi. Ek gıdalar konusunda da annelerin doğru bilgilendirilmesinin önemine değinen Girit, “Bebeklere verilecek ek gıdalar derken evdeki yetişkinlerin tükettiği yağlı, salçalı, baharatlı yemekler, çay, meyve çayı, konserve, hazır çorbalar, peynir ve turşu gibi besinler değildir. Ek gıdalara geçişte günlük 2 çay bardağını geçmeyecek şekilde besinler verilmeli” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...