Eker: Bitkisel ürünlerde kimyasal bulduk

Bakan Mehdi Eker, gıda takviyesi olarak satılan ve doğal oldukları belirtilen bazı ürünlerde kimyasal madde tespit ettiklerini söyledi.

Haberler 14.01.2013 - 09:45

Eker: Bitkisel ürünlerde kimyasal bulduk

Bakan Eker, partisinin Adana'da da düzenlediği eğitim semineri öncesinde yaptığı konuşmada, piyasada gıda takviyesi adı altında bazı bitkisel ürünlerin, hap gibi, kapsül gibi satıldığını hatırlattı. Medimagazin’in haberine göre, ürünlerin içerisinde bitki köklerinin, yapraklarının veya tohumlarının bulunduğunun belirtildiğini kaydeden Eker, "Bu, aslında sadece gıda takviyesi. Fakat bazen bunu alıyorlar, amacı dışında sanki bir ilaçmış gibi veya şu hastalığı iyileştiriyormuş gibi kullanıyorlar. Denetimlerde bu ürünlerin İçine kimyasal ilaçların konulduğunu ve bunun, sanki bitkisel ürünmüş gibi satıldığını belirledik. Bunları da yakalıyoruz. Gerekli cezaları veriyoruz." dedi.

Türkiye'deki bu sorunun önüne geçmek maksadıyla gıda takviyesi ile ilgili yeni düzenlemeler getireceklerini anlatan Bakan Eker, Bakanlığı ile ortak çalışma yaptıklarını vurguladı. Eker, şöyle dedi: "Buraya ait çok daha sıkı bir denetim mekanizmasıyla bunların her yerde satışına sınırlama getireceğiz. Herkes bunları her yerde satamayacak. Sadece benzeri eczane özel sözleşme ile yetkilendirilmiş yerlerde satılabilmesine imkan getireceğiz."

Eker, ayrıca, okul kantinlerinde de çocukların daha iyi beslenmelerine imkan sağlayacak yeni düzenlemeler yapacaklarını bildirdi. Eker, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı ile yapacakları düzenlemeler için işbirliği yaptıklarını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...