Elazığ'da kuduz karantinası

Elazığ'ın Ağın ilçesinde 55 yaşındaki kadına saldıran kurtta kuduz hastalığı tespit edilmesi üzerine ilçede karantina uygulaması başlatıldı.

Anadolu Ajansı 17.10.2015 - 15:43

Elazığ'da kuduz karantinası

Karantina kapsamında ilçeye hayvan giriş çıkışı yasaklanırken, kuduz riskli alanlarda bulunan tüm et yiyen kedi, köpek gibi evcil hayvanlarda aşılama çalışmalarına başlandı.

İlçeye 13 kilometre uzaklıktaki Öğrendik köyünde yaşayan E.S bahçesinde ceviz topladığı sırada bir kurdun saldırısına uğradı. Yaralanan E.S ambulansla Fırat Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Bir elinin parmağını kaybeden E.S, tedavisinin ardından taburcuedildi.

Saldırıdan bir gün sonra olay yerinden yaklaşık 150 metre uzakta ölü bulunan kurt incelemeye alındı. İl Hayvan Sağlığı Enstitüsünde yapılan inceleme sonucu, kurtta kuduz hastalığı tespit edildi. Bunun üzerine, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürülüğü ekipleri, kuduz riski bulunan alanlarda et yiyen evcil hayvanlarda aşılama çalışması başlattı.

Ağın Kaymakamı Mehmet Fatih Yakınoğlu, kurdun kuduzolduğunun anlaşılması üzerine ilgili kanun uyarınca ilçeyi karantina kapsamına aldıklarını söyledi. Kurulan Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu tarafından ilçede kuduz vakası ile ilgili gerekli önlemlerin alındığını belirten Yakınoğlu, "Öğrendik Köyü merkez olmak üzere 40 kilometre yarı çapındaki alanı kuduz riskli alan olarak karantina altına almış bulunmaktayız. Bu karantina alanı içerisinde küçük ve büyükbaş hayvanların giriş ve çıkışı altı ay boyunca yasaklandı" diye konuştu.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Türker Otlu da tedbir amaçlı kuduz riskli alanlarda bulunan tüm et yiyen evcil hayvanlarda aşılama çalışmalarına başladıklarını kaydederek, "Hastalıkla mücadele kapsamında şu ana kadar merkez köyden başlayarak yaklaşık 16 köpeğe ve 15 kediye veteriner hekim arkadaşlarımız aşılama yaptı" dedi. Otlu, ilçede tüm köylerdeki kedilerin ve köpeklerin aşılanmasına devam edileceğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...