'Elbistan salgını'ndan korunma yolları (Norovirüs nasıl bulaşır?)

Elbistan virüsü olarak da bilinen norovirüsün, mide bağırsak enfeksiyonlarının en yaygın nedenleri arasında olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Acaroğlu, virüsten korunmada  donmuş gıdalara, deniz ürünlerine ve suya dikkat çekti.

Haberler - ntv.com.tr 08.09.2016 - 11:50

'Elbistan salgını'ndan korunma yolları (Norovirüs nasıl bulaşır?)

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde ortaya çıkan ve binlerce insanı hastanelik eden norovirüs, ciddi salgınlara yol açan bir hastalık etkeni.

Virüsün, kolay ve çabuk bulaşan bir virüs olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Acaroğlu, virüsün bulunduğu yere temas veya ağız yoluyla bulaşabildiğini vurguladı.

Temastan 24 ila 48 saat içinde bulantı, kusma, karın ağrısı, eklem ağrıları, ateş ve şiddetli ishal ile etkisini hissettirdiğini dile getirenh Acaroğlu, nörovirüsten korunma yolları hakkında şu bilgileri verdi: 

"Virüsün temas ettiği yüzey ve nesneler, kontamine olmuş yiyecekler, hasta kişinin özel eşyaları hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Temastan 24 ila 48 saat içinde ya da daha erken belirtiler çıkabilir. Bulantı, kusma, karın ağrısı, eklem ağrıları, ateş ve şiddetli ishale yol açar. Hastalık 1-2 gün içinde kendiliğinden iyileşir ancak çocuklar, yaşlılar veya bağışıklığı düşük hasta kişilerde daha ağır seyredebilir. Özel bir tedavisi olmayan hastalık, sıvı tüketimiyle tedavi edilebilir.

Hijyen kurallarına dikkat etmek enfeksiyonun yayılmasını hızla sınırlandırır. Tuvalet temizliği, ellerin sık sık ve iyice yıkanması çok önemlidir. Gıdaların temizliği ve yıkanması, temiz yerlerde, atıklardan ve çöplerden uzakta muhafaza edilmesi gereklidir. Donmuş gıdalar ve deniz ürünleri de virüs taşıyacağı bilindiğinden saklama koşullarına özen gösterilmelidir."

Sayfa Yükleniyor...