Elektronik nargile bağımlılığa yol açıyor

Elektronik nargile diğer adıyla e-nargile, son yıllarda “sigarayı bırakmaya yardımcı ürün” olarak, özellikle gençler arasında, sıkça kullanılıyor. Isıtılarak buharlaştırılan sıvı içindeki aromalarla keyif algısı oluşturan e-nargile, tütün ürünü olarak tanımlanıyor ve sigarayı bırakmaya yardımcı olmadığı gibi yeni bağımlılıklar oluşturabiliyor. Uzun dönem kullanımı sonrasında ise içeriğindeki ağır metallere bağlı olarak önemli hastalıklara neden olabiliyor.

ntv.com.tr 23.05.2018 - 09:52

Elektronik nargile bağımlılığa yol açıyor

Elektronik nargile, bileşiğindeki nikotin, kadmiyum ve kurşun gibi ağır metallerin yer aldığı sıvının ısıtılması ve ortaya çıkan buharının solunması prensibiyle çalışıyor. Dünyada pek çok ülkede satışı yasak olan ürüne, internet üzerinden “sigarayı bırakmayı yardımcı ürün” adı altında ulaşılabiliyor. Elma, tarçın, kivi, kavun gibi kimyasal aromalar kullanılarak içimi çekici hale getirilen e-nargilenin, kullanıcılarda keyif algısı oluşturduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Apaydın, ağır metaller içeren e-nargilenin sigara bağımlılığından kurtarmadığını söyledi.

Sigara bırakma ürünü olarak bilinen e-nargilede bulunan nikotinin, beyindeki nikotin reseptörlerini harekete geçirdiğini, bu nedenle bağımlılık tedavisinde kullanımı uygun değildir. aktaran Dr. Apaydın, e-nargilenin yol açtığı sağlık sorunları hakkında şu bilgileri verdi:

“Psikolojik bağımlılığı gidermesi açısından e-nargilenin, sigarayı bırakmada kürdan, çekirdek ve sakız gibi maddelerden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Ayrıca fizyolojik bağımlılık yani nikotin bağımlılığı konusunda sigaradan kurtulmak isteyen bir kişi e-nargileye başladığında, bağımlılığı aynı şiddetle devam etmektedir. Dünyada ve Türkiye’de e-nargilenin sigarayı bıraktırmadığı, aksine yeni bir bağımlılık oluşturduğu bilinmektedir.

KİŞİNİN NİKOTİN İLE BAĞINI KESMİYOR

E nargile elektronik özelliği nedeniyle zamanla bozulmakta, kartuşu ve pili bittiği için bağımlı sigaraya yeniden başlamaktadır. Yani sigara içicisi bu cihaz sayesinde nikotin ile bağını kesemez. Ayrıca bu cihazların her nefeste ne kadar nikotin alımı sağladığı da tespiti mümkün değildir. Nikotinin sıvı içerisinde bulunabilmesi için gliserin kullanılması gerekir. Gliserin içerisinde nikotin uzun süre çözülmüş durumda kalır. Çözülmüş nikotini elde edebilmek için kullanılan stabilizatörlerde ise kadmiyum ve kurşun gibi ağır metaller bulunur. Bunları yüksek dozda solumak, akut akciğer ödemine neden olur.

KANSER VE KALP KRİZLERİNE YOL AÇIYOR

Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalarda, e-nargile ya da e-sigara bağımlılarının ani ölümlerinin nedeninin akut akciğer ödemine bağlı olduğu belirlenmiştir. Yani e-nargile kullanıcılarının ağır metal zehirlenmesi nedeniyle hayati tehlikeleri bulunmaktadır. Bunun yanında, insan sağlığını tehdit eden ciddi hastalıklara yol açan e nargile, ‘anabasine, myosmine ve beta nikotryine’ maddelerini de içermekte, içeriğindeki aşırı doz nikotin ve nitrozamin nedeniyle kalp hastalıkları ve kansere zemin hazırlamaktadır.”

VİDEO: PATLAYAN ELEKTRONİK SİGARA ÖLDÜRDÜ

Sayfa Yükleniyor...