Elma yanak estetiği neden gerekli?

Çocuklarda elma yanak sevimli ve şirin gözükse de erişkinlerde arzu edilen bir görüntü değil. İşin uzmanlarına göre, ideal yanak elmacık kemiğine göre daha geride bir hatta yer almalı.

ntv.com.tr 15.07.2016 - 17:07

Elma yanak estetiği neden gerekli?

Gerçek elma yanağın genetik bir sorun olabildiğini belirten Estetik ve Plastik Cerrah Prof. Dr. Ahmet Karacalar, bu durumun cherubism olarak adlandırıldığını söyledi.

Sanatta bebek meleklerin portresinde elma yanaklı yüzlerin tanımlandığını aktaran Karacalar, “Bu karakterlere cherub adı verilir. Bundan yola çıkarak cherubism tanımlaması doğmuştur. Bu tanımlama daha çok genetik geçiş gösteren elma yanaklı soruna işaret etse de genel olarak elma yanaklar içinde kullanılmaktadır” dedi.

İDEAL YANAK NASIL OLMALI?

Çocuklarda elma yanağın sevimli ve şirin gözüktüğünü ancak erişkinler için aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığını dile getiren Prof. Karacalar, “Arzu edilen bir görüntü değildir. İdeal yanak elmacık kemiğine göre daha geride bir hatta yer almalıdır. Elmacık kemiği ile avurt (yanağın ağız boşluğuna denk gelen kısmı) olarak adlandırılan yanak bölgesi arasında yumuşak bir “ S “ ilişkisi vardır” açıklamasında bulundu.

ELMA YANAĞA YAĞ DOKUSU NEDEN OLUYOR

Elma yanak görüntüsünün en sık görülen nedeni yanak içi yağlanma. Elma yanak estetiğinde de ilk hedef bu yağ dokusu.

Prof. Dr. Ahmet Karacalar
Prof. Dr. Ahmet Karacalar

Bichat yağ pedi olarak da adlandırılan bu yağ yastıkçığının fazlalığı ile yanaklar elma görüntüsü alırken bazen de bu yağ dokusunun fıtıklaştığını söyleyen Karacalar, bu tür elma yanak görüntüsünün kolay tedavi edildiğini belirterek şöyle konuştu:

“Ağız içinden bir kesi ile bu yağ yastıkçığı traşlanır. Bu tür elma yanak estetiğinden sonras iyileşme ve sosyal hayata dönüş oldukça hızlıdır. Elma yanak görüntüsünün bir diğer nedeni ise dış yağ tabakasının kalınlaşmasıdır. Bu kalınlaşma yapısal bir özellik olup, genellikle kilo kaybına dirençlidir. Çözüm ise bu yağ katmanını liposuction ya da lazer lipoliz ile inceltmektir. Herhangi bir dikiş olmadan gerçekleştirilen bu işlem de lokal anestezi altında yapılabilir. Elma yanak görüntüsüne bazen hem dış hem iç yağ sorunları eşlik eder. Bu durumda yukarıda ki işlemin ikisi de yapılmalıdır.

YALANCI ELMA YANAK DA VAR


İleri yaş elma yanak görüntüsüne ise genellikle yüz derisi altındaki sarkmalar da eşlik eder. Bu duruma yalancı elma yanak denir. Bu nedenle SMAS lift gibi ek işlemler de önerilir. Elmacık kemiği zayıf olanlarda yanak yağı alınsa da istenilen elmacık kemiği yanak geçişi sağlanmayabilir. Bu nedenle elmacık kemiğini implant ya da dolgu ile ortaya çıkarmak elma yanak estetiği sonucunu geliştirir.”

Sayfa Yükleniyor...