En sık görülen romatizma: Eklem kireçlenmesi

Halk arasında eklem kireçlenmesi olarak adlandırılan osteoartritin, eklem kıkırdağının ilerleyici harabiyeti ve kaybı ile karakterize bir hastalık.

12.03.2009 - 16:48

Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nafiz Akman, hastalığın yaşam kalitesini bozduğunu ve kişinin giderek normal yaşantısını sürdürmekte zorluk çektiğini bildirdi.

Eklem kireçlenmesinin dünyada en sık görülen romatizmal hastalık olduğunu belirten Akman, “Eklem kireçlenmesinin sıklığı yaşla çok belirgin bir paralellik göstermektedir ancak yaş dışında faktörlerin de mevcut olduğu bilinmektedir. Örneğin genetik yatkınlık, kilo fazlalığı, bazı meslekler ve sporlar, doğumsal yada sonradan gelişmiş eklem bozuklukları, kas güçsüzlüğü, nörolojik problemler ve bazı metabolik hastalıklar, erken ve şiddetli osteoartrit gelişimine zemin hazırlarlar” şeklinde konuştu.

En sık ve en erken ortaya çıkan yakınmanın, ilgili eklemin yoğun kullanımından sonra oluşan ağrı olduğuna dikkat çeken Akman, ilk zamanlarda aktivite ile artan ağrının biraz dinlenince geçtiğini ifade etti. Akman, “Hastalık ilerledikçe ağrı daha az aktivite ile veya istirahat halinde bile ortaya çıkmaya başlar ve şiddeti artar, kişinin günlük yaşamını etkiler hale gelir. Zaman zaman eklemde hafif şişmeler meydana gelir. Diğer yakınmalar arasında eklem sertliği, hareket zorluğu, boşalma, kitlenme ve hareketleri yaparken güvensizlik sayılabilir. En sık diz, kalça, omurga ve ellerde görülür” dedi.

Eklem kireçlenmesinin hayat boyu alevlenme ve yatışma periodlarıyla sürdüğü bilgisini veren Akman, hastalık sürecinde genellikle yavaş bir ilerleme olduğunu ve hasta az ya da çok sürekli ağrıdan yakındığını söyledi. Günümüzde eklem kireçlenmesine bağlı gelişmiş yapısal değişiklikleri geri döndüren veya düzelten bir tedavi yöntemi olmadığını belirten Akman, “Ancak bu eklem kireçlenmesinin tedavisi olmayan bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Uygulanacak tedavilerle hastaların yakınmaları rahatlatılabilir, fonksiyonları geliştirilebilir, hastalığın ilerlemesi ve komplikasyonlar önlenebilir. Hastalığın evresine ve hastanın durumuna göre tedavi düzenlenir” diye konuştu.

EKLEM KİREÇLENMESİNİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

* Hazırlayıcı faktörlerin düzeltilmesi (şişmanlık, doğumsal ve gelişimsel bozukluklar, mesleki riskler, hasta eklemin aşırı kullanımı gibi)
* Yardımcı cihaz kullanımı (baston veya yürüteç gibi)
* Egzersizler
* Fizik tedavi uygulamaları
* Eklem içi enjeksiyonlar (hyaluronik asit veya steroid enjeksiyonları)
* Cerrahi tedaviler

Sorularınız için: ntvmsnbc@bayindirhastanesi.com.tr

www.bayindirhastanesi.com.tr

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...