Endometriyozda gen faktörü

Araştırmayla iki genetik varyasyonun, jinekolojik bir rahatsızlık olan endometriyoz olasılığını artırdığı ortaya çıktı.

14.12.2010 - 15:20

Endometriyozda gen faktörü

Araştırma çerçevesinde, İngiltere, ABD ve Avustralya'da rahim zarındaki hücrelerin rahim dışındaki yapılarda da büyüdüğü kronik bir rahatsızlık olan endometriyoz açısından 5 bin 500 kadının genomları, 10 bin sağlıklı kadının genomlarıyla karşılaştırıldı.

Oxford Üniversitesi, Queensland Tıbbi Araştırma Enstitüsü ve Harvard Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, bulgularının, endometriyozun ortaya çıkma nedeni hakkında ipuçları verdiğini söyledi.

Araştırmacılar, kromozom 1'in ve kromozom 7'nin, kadınlarda endometriyoz gelişmesinde kritik rol oynadığını belirledi. Araştırmanın, endometriyozun daha etkili teşhisinin ve tedavisinin yolunu açabileceği kaydedildi. Kromozom 7'nin, kadın rahmini ve iç yüzeyini oluşturan genlerin düzenlenmesine dahil olduğunun sanıldığı, kromozom 1'in, kadının üreme alanının gelişimi ve hormon metabolizması için önemli olan bir gene yakın olduğu bildirildi.

Doğurgan oldukları yıllarda kadınların yüzde 6'sı ila 10'unu etkileyen jinekolojik bir rahatsızlık olan endometriyozun en yaygın semptomlarının, pelvis bölgesinde ağrı, ağrılı regl dönemleri, bazı kadınlarda ciddi üreme sorunları olduğu biliniyor.

Endometriyoz, yalnızca laparoskopi yöntemiyle teşhis edilebiliyor. Endometriyozda mevcut tedaviler, ameliyat ve yan etkileri olan hormon ilaçlarıyla sınırlı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...