Enerji içecekleri şişmanlatıyor

Enerji ve spor içecekleri, çocukları hem şişmanlatıyor hem de diş çürümelerine neden oluyor. Bilim insanları, bu tür içeceklerin kesinlikle çocuklara verilmemesini öğütlüyor.

Enerji içecekleri şişmanlatıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, enerji ve spor içeceklerinin, çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini ortaya çıkardı.

Chicago Üniversitesi'nden bilim insanlarının çalışması, enerji ve spor içeceklerinin içerdiği fazla kalorilerin çocukları şişmanlattığını söylüyor. Zira bu tür içecekler, karbonhidrat, mineral, elektrolit ve tatlandırıcı içeriyor.

Ayrıca enerji içeceklerinde, diğer meşrubatların 14 katı kafein bulunduğuna ve bunun toksik düzeyde olduğuna dikkat çekiliyor. Yüksek kafeinin diyabet, kalp hastalıkları, davranış bozuklukları ve erken ölüme sebebiyet veren etkenlerden biri olduğunu kaydeden bilim insanları, bu içeceklerdeki düşük ph seviyesinin diş çürüklerine de davetiye çıkardığını vurguluyor.

Uzmanlar, enerji içeceklerinin ciddi anlamda sporla uğraşan yetişkinler dışında gereksiz ve zararlı olduğunu belirtiyor. Sporla uğraşan çocuklarınsa sadece su içerek egzersizle kaybettikleri suyu ve mineralleri yerine koyabileceği kaydediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...