Enerji yerine endişe verebilir

Uyarıcı veya canlandırıcı olarak kullanılan enerji içecekleri ABD'de yeniden tartışmanın odağında. Firmaların bazı etiket değişiklikleri yapmalarına rağmen, bir grup doktor resmi kurumlara uyarıda bulundu. Sorun yüksek kafein miktarı.

Haberler 21.03.2013 - 08:47

Enerji yerine endişe verebilir

Yararları ve zararları konusunda tartışmalar yapılan enerji içecekleri Amerika’da taktik değiştirerek varlıklarını sürdürmeye çalışıyor.

İki önemli üretici firma etiketlerinden “besin” ve “tamamlayıcı gıda” gibi anlamlar içeren “suplement”  kelimesini çıkartarak “meşrubat” tanımını kullanmaya başladı. Türkiye’deki bazı ürünlerde de, besini çağrıştırıcı bazı ifadeler kullanılıyor veya besin gibi sunumlar yapılıyor. Tartışmanın odağında, bu içeceklerde yer alan kafein var.

New York Times’in geniş olarak ele aldığı enerji içecekleri, bir dizi sağlık tartışmasını da gündeme getirdi. Gazete, ülkedeki ciddi üreticilerden Monster Enerji firmasının, ürünlerinin büyük bölümünde besin kelimesini çıkartarak, kafein içerdiğini belirttiğini, ancak kafeinin besin listesinde yer almadığını yazdı.

Pazardaki büyük firmaların etiketlerde kafein içerdiğine yer vermesi olumlu bir adım olarak ele alındı. Gazeteye açıklama yapan Cambridge Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doçent Doktor Pieter Cohen, firmaların bu kararlarının doğru yönde atılmış küçük bir adım olduğunu belirterek,  tüketicilerin enerji içeceklerindeki kafein miktarını bilmesi gerektiğini söyledi. Bu tür içerik bildiren etiketlerin tüm enerji içeceklerinde stardart hale gelmesini istedi.

Amerika’daki enerji içeceği üreten firmalardan Rockstar Enerji de,  ürünlerinin etiketlerinde gıda yerine meşrubat ifadesine yer vermeye başladı.

Harward’lı Doçent Cohen,  gazeteye yaptığı değerlendirme sırasında, firmaların ürünlerinin sağlık üzerine etkisi konusunda hiçbir veri paylaşmadığını da hatırlattı. Amerika’da, enerji içeceği veya meşrubat üreten firmaların ölüm riski veya yaralanmalar konusunda bilgi verme gibi bir sorumluluğu bulunmuyor.

Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu, enerji içeçeklerinin neden olduğu belirtilen bazı ölüm raporlarını inceliyor. Bir araştırma 2011 yılında 20 bin kişinin enerji içeceklerinden kaynaklanan rahatsızlık nedeniyle acil servislere gittiğini gösterdi. Enerji içeceklerinin, şiddetli baş ağrısı, psikolojik sıkıntı ve kalp atışlarında hızlanmaya neden olduğu konusunda bazı resmi kuruluşların değerlendirmeleri var.

Gazetenin yazısında, enerji içeceklerine konulacak kafein miktarı konusunda bir kısıtlama olmadığı da belirtildi. Monster Eneirji'nin bir ürününde, 160 miligram kafein bulundu. Harward Üniversitesi’nden Doçent Doktor Cohen, 100 miligramın sınır olması gerektiği anlatırken, enerji içeceklerinden genelde birden fazla içildiğini hatırlattı. Bu durum alınan kafeni miktarının 3 adet içildiğinde 500 miligrama kadar çıkması anlamına geliyor.

Gazete, 19 Mart’ta bir grup doktorun Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu’na yazı yazarak, enerji içeceklerindeki kafein miktarı konusunda sınır getirilmesi konusunda uyardığını da aktardı.

Sayfa Yükleniyor...