NTV

"Engellilere daha duyarlı davranılmalı"

Anadolu Ajansı

Sağlık

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, engellilere yönelik daha dikkatli ve duyarlı davranılmasını istedi.

Ankara Numune Hastanesi Fiziksel Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi'nde ''3 Aralık Dünya Özürlüler Günü'' dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, engellilere yönelik hizmetlerin bir lütuf ya da bağış olmadığını belirterek, ''Bugüne kadar kimseden lütuf beklemedik, demokratik yollardan haklarımızı almanın mücadelesini verdik''dedi.

Turhan İçli, bir süre önce gerçekleştirilen ''4. Özürlüler Şurası''nda söz almak istediği için engellediğini ve bu olay nedeniyle herhangi bir devlet yetkilisinin kendisinden özür dilemediğini ifade ederek, kendilerini susturmak isteyenlerin asla başarılı olamayacaklarını söyledi. Engellilerin sorunlarının çözümü için toplumsal bilincin önemine de değinen İçli, ''Engellilere yönelik daha dikkatli ve duyarlı davranılmasını istiyoruz'' diye konuştu.

POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI
BBP Genel Başkanı Ahmet Şanverdi de devletin engelli personel kadrolarında açık bulunduğunu, ancak hükümetin bu kadrolara atama yapmadığını ileri sürdü. Şanverdi, engellilerin sorunlarının çözümüne yönelik pozitif ayrımcılık yapılmasının gerektiğini de söyledi.

Engelli vatandaşlar ve yakınlarının da yaşanan sorunlar hakkında görüşlerini ifade ettikleri etkinliğin sonunda Dünya Engelliler Derneği'nce Ankara Numune Hastanesi Fiziksel Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi'ne beş tekerlekli sandalye ile koltuk değnekleri ve baston bağışı yapıldı.