Engellinin 'sağlık raporu çilesi' bitecek mi?

Yönetmelikte yapılan değişiklikle, engellilerin 20 iş günü içerisinde raporlarını alabilecekleri belirtildi.

Anadolu Ajansı 23.12.2010 - 13:03

Engellinin 'sağlık raporu çilesi' bitecek mi?

Yönetmeliğin getirdiği yeniliklerle ilgili açıklama yapan Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, ''Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik''le engelliler için çok önemli yenilikler getirildiğini ifade etti.

Bu yönetmelikle verilen özürlü sağlık kurulu raporlarının, özürlülere verilen pek çok hak ve hizmetlerden yararlanması için esas belge niteliğinde olduğunu dile getiren Köksal, yönetmelik çıkmadan önce sağlık kurulu raporu alımında yaşanan sıkıntılar yüzünden bazı engellilerin kendileri için sağlanan hak ve hizmetlerden yararlanamadığını belirtti.

“AĞIR ÖZÜRLÜ'' KAVRAMI DEĞİŞTİ
Maliye, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Milli Eğitim bakanlıklarının da işbirliğinde hazırlanan yeni yönetmelikle bu sorunların ortadan kaldırılmaya çalışıldığını anlatan Köksal, yönetmelikte ''tüm vücut fonksiyon kaybı oranı'' yerine ''özür oranı'' kavramının getirildiğini söyledi. Tüm vücut fonksiyon kaybı oranı nitelendirmesinin, uygulayıcılar arasında çeşitli zorluklara yol açtığını ve yanlış algılamalara neden olduğunu kaydeden Köksal, uygulamalardaki farklılıkların ortadan kaldırılması için ''özür oranı'' kavramının getirildiğini vurguladı.

Eski yönetmelikteki ''Ağır özürlü'' kavramının da değiştirildiğini anlatan Köksal, ''Yeni düzenlemeyle yüzde 50 oranında özür oranı olan kişilerin de 'ağır özürlü' olarak kabul edilmeleri sağlandı'' dedi.

Özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelerin belirlenmesinin de doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bırakıldığını ifade eden Köksal, bu konudaki değişikliklerin de internet üzerinden duyurulmasının sağlanacağını dile getirdi. Köksal, engellilerin ihtiyaç duymaları halinde yeni yetkili hastanelerin kolayca belirlenebilmesi ve kısa sürede ilgili kurumlara duyurulmasının sağlandığını kaydetti.

ENGELLİ İSTİHDAMINDAKİ KARIŞIKLIK GİDERİLECEK
Raporlarda fotoğraf bulunma zorunluluğunun da 7 yaştan 15 yaşa çıkarıldığını anlatan Köksal, ''Nüfus cüzdanlarında 15 yaşından büyükler için fotoğraf yapıştırılması zorunluluğu bulunduğundan, bu düzenleme ile özürlü sağlık kurulu raporları arasında paralellik oluşturuldu'' diye konuştu.

Kurumların talep etmesi halinde engellinin çalıştırılamayacağı işlerin niteliğinin belirtilmesinin de hükme bağlandığına işaret eden Köksal, engellilerin istihdam alanlarının belirlenmesindeki yanlış anlamaların giderilebileceğini bildirdi. Köksal, şunları söyledi:

''Yeni yönetmelikle engellinin özür durumunun zaman içinde değişme ihtimali olduğu durumlarda engellinin içinde bulunduğu durumunu esas alan özürlü sağlık kurulu raporu verilmesi zorunluluğu hükme bağlandı. Böylece engellilerin hak ve hizmetlerden yararlanması için aylarca beklenmesinin önüne geçilmiş oldu. Ayrıca özürlü sağlık kurulu raporlarının başvuru tarihinden itibaren 20 iş günü içerisinde sonuçlandırılması zorunlu oldu. Böylece engelliler bu kadar kısa bir sürede sağlık kurulu raporu alabilecekler.''

ÖZÜR GRUPLARI UZMANLARCA TESPİT EDİLECEK
Engellilerin özel eğitim almaları için daha önce yüzde 40 oranında özürlü olmaları zorunluluğu bulunduğunu anlatan Köksal, yapılan düzenlemelerle yüzde 20 oranında özrü bulunan çocukların da özel eğitimden yararlanabileceklerini belirtti.

Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve sürekli raporlara sahip engellilerden kurumlarca yeniden rapor istenmesinin de önüne geçildiğini bildiren Köksal, ayrıca engellinin istediği sayıda rapor nüshası alabilmesinin sağlandığını söyledi. Yönetmelikle raporlarda yer alan engellilerle ilgili bilgilerin elektronik ortamda Ulusal Özürlüler Veritabanına aktarılmasına ilişkin sistem geliştirilmesi çalışmalarının da hükme bağlandığını bildiren Köksal, bu çerçevede engellilere ilişkin çalışmaların daha düzenli yapılabilmesinin, bilgilerin ulusal özürlü veri tabanında doğru biçimde yer almasının ve Türkiye'de doğru istatistikî verilerin oluşmasının önünün açılabileceğini ifade etti. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...