‘Ereksiyon sağlığın barometresidir’

Ereksiyon bozuklukları yaşamı tehdit eden bir sorun olmasa da özel ilişkileri olumsuz etkiliyor ve ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

‘Ereksiyon sağlığın barometresidir’

Yaşam biçimi, beslenme alışkanlıkları ve çevre koşullarındaki olumsuz değişiklikler, sağlığı etkileyen risk faktörlerinin artmasına yol açıyor. Sertleşme sorunu da buna paralel olarak artıyor. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Muammer Kendirci, soruna 40 yaş üstü her 3 erkekten 1’inde rastlandığını söyledi.

Sorunun herkeste aynı derecede olmadığını, genellikle daha genç yaşlarda hafif derecede bozukluklar olabilirken, yaş arttıkça sorunun ciddiyetinin de arttığını belirten Doç. Kendirci, “Hastalığın sıklığı yaşla birlikte belirgin olarak artış gösteriyor. Ancak bu durum genç yaşlarda sorun görülmeyeceği anlamına gelmiyor. 40 yaş altındaki erkeklerde daha az görülüyor ve genellikle daha hafif düzeyde oluyor” dedi.

DİYABET HASTALARINDA DAHA FAZLA
Sertleşme bozukluğu olan erkeklerin yüzde 30’unda altta yatan sorun diyabet. Diyabet hastalarındaki sertleşme bozukluğunun farklılıklar gösterdiğini vurgulayan Kendirci, bu hastalarda sorunun 5-10 yıl daha erken ortaya çıktığını ve daha ciddi düzeyde seyrettiğini söyledi. “Bazen diyabetin ilk belirtisi olabilen sorun standart tedavilere de daha az yanıt verdiği için bu hastalarda farklı tedavi planı uygulamak gerekebiliyor2 diyen Kendirci, sertleşme bozukluğunun altındaki nedenler hakkında şunları söyledi:

BAŞKA HASTALIKLARIN HABERCİSİ OLABİLİR
• Diyabet.
• Kalp damar hastalıkları.
• Hipertansiyon.
• Kolesterol yüksekliği.
• Obezite.
• Prostat büyümesi, prostat kanseri tedavileri.
• Kötü beslenme, düzenli fiziksel aktivite yapmama, kronik sigara ve alkol kullanımı.
• 40’lı yaşlarla birlikte testosteron miktarında azalma.

Doç. Kendirci, sertleşme bozukluğunun bu hastalıkların ilk belirtisi olabildiğini vurgulayarak, “Dolayısıyla, sertleşme bozukluğu sağlığın barometresi olarak kendini gösteriyor. Yeterli ereksiyonun olup olmaması, erkeklerin genel sağlık durumlarının adeta bir belirteci gibi. Sertleşme sorununun tedavisine yönelik girişimler de genel sağlık durumunun iyileştirilmesine katkıda bulunuyor” diye konuştu.

KALP-DAMAR HASTALIĞI RİSKİ ARTIYOR
Kalp ve cinsel organ damarları; yapı, kalınlık ve fonksiyon açısından birbirleriyle benzerlik gösteriyor. Birinde ortaya çıkan bir sorun diğerinde de görülebiliyor. Sertleşme sorunu yaşayan kişilerde kalp-damar rahatsızlıklarının ortaya çıkma riski artıyor. Kalp-damar hastalığı olanların da yarısından fazlasında ereksiyon bozukluğu görülüyor. Orta-ciddi düzeyde sertleşme bozukluğu olanlarda ileride kalp krizi görülme riski iki kat artıyor.

ŞOK DALGA TEDAVİSİ YÜZ GÜLDÜRÜYOR!
Genellikle ağızdan ilaç tedavileriyle hastaların yüzde 70’ine yakınında başarı sağlanabildiğini, diyabet hastalarında ise tedaviye yanıtın yüzde 30-50 düzeyine kadar düştüğünü söyleyen Kendirci, şok dalga ve diğer tedavi yöntemleri hakkında ise şu bilgileri aktardı:

“Ağızdan tedavilerle başarılı olunamayan hastalarda enjeksiyon tedavileri kullanılabilir. Son aylarda sertleşme bozukluğunun tedavisinde şok dalga yöntemi kullanılmaya başlandı. Ağızdan ilaç kullanmak istemeyen, ilaçlara yeterince yanıt vermeyen veya cerrahi tedavi öncesinde başka seçenek isteyen hastalarda bu tedavi uygulanabilir. Penisteki kan akımını artıran bu yöntemin sonuçları oldukça yüz güldürücü. Genellikle daha ciddi sertleşme bozukluğu olan, daha önceki tedavilere yanıt vermeyen hastalarda ise cerrahi tedaviler gerekir.”

İYİ EREKSİYON İÇİN 5 ALTIN KURAL
• Düzenli egzersiz yapın.
• Fazla kilolarınızdan kurtulun.
• Sigara ve alkolü sınırlayın.
• Akdeniz tipi beslenin.
• Testosteronunuzu kontrol ettirin.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...