Erkek kısırlığının en önemli nedeni

Varikosel genellikle büyümenin hızlandığı ergenlik dönemde gelişiyor. Sorunun erken dönemde tedavi edilmemesi gencin ileride baba olma şansını kaybetmesine yol açabiliyor.

Erkek kısırlığının en önemli nedeni

Testisin içinde bulunduğu ve skrotum adı verilen torbalardaki toplardamarların genişlemesi olan varikoselin görülme oranı %15 civarında. Sorun daha çok büyümenin hızlandığı ergenlikte gelişiyor ancak bu durumun tam olarak neden ve nasıl olduğu henüz açıklanamıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Tarkan Soygür, varikoselin bulunduğu testiste ısı artışı, androjen yoksunluğu ve toksikmetabolitlerin birikimi ile hasar oluştuğunu ve testis hacminde azalma görüldüğünü söyledi.

Çok önemli belirtiler vermeyen sorunun gencin veya ailesinin gözlemi ile tespit edildiğini belirten Prof. Soygür, “Testis kıvamında yumuşama, testis gelişiminde gerileme, hacim kaybı ve kozmetik görünümün bozulması gibi belirtiler sıklıkla doktora başvuru sebebi olur, nadiren de ağrı görülebilir” dedi.

ERKEN TEDAVİ KISIRLIĞI ÖNLÜYOR
Varikosel tanısında en iyi yöntemin doktor muayenesi olduğunu, yanı sıra bazı durumlarda renkli doppler ultrasonografi kullanımının da gerekebildiğini vurgulayan Soygür, “Varikoselin sperm parametrelerini bozduğu bilinmesine rağmen ergenlik yaş grubunda spermiogram bakmak mümkün olmadığı için uygun yaşın beklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle spermiogram yaygın kullanılamamakta, müdahale kriteri olarak testisin küçülmesi ve/veya ağrı olması kabul edilmektedir” diye konuştu.

Varikosel tedavisinde en çok kullanılan ameliyat tekniğinin mikro cerrahi olduğunu aktaran Çocuk Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tarkan Soygür, varikoselin erken tanı ve tedavisinin, çocuğun ileride baba olma şansını koruması bakımından son derece önemli olduğuna vurgu yaptı.

Sayfa Yükleniyor...