Erkekler hastalanınca annesine koşuyor

Soğuk algınlığı durumunda kadın ve erkeklerin neler yaptığı üzerine yapılan araştırmaya göre, erkekler üşüttüklerinde ilk çareyi annelerinde arıyor, mümkün olduğunca ilaç kullanmayıp rahatsızlığı geçirecek kolay yöntemler bulmaya çalışıyor.

Haberler 20.12.2008 - 17:06

Erkekler hastalanınca annesine koşuyor

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’nın bir ürünü için yaptırdığı pazar araştırması, Türk erkeklerinin hastalanınca en çok annelerine danıştıklarını ortaya koydu. Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, üşütmenin belirtileri ilk ortaya çıktığı anda kullanıldığında yatağa düşmeyi engelleyen ürün için yaptırılan pazar araştırmasında, soğuk algınlığı durumunda kadın ve erkeklerin neler yaptığı irdelendi. Araştırmaya göre, erkekler üşüttüklerinde ilk çareyi annelerinde arıyor, mümkün olduğunca ilaç kullanmayıp rahatsızlığı geçirecek kolay yöntemler bulmaya çalışıyor. Erkeklerin hastalık sırasında doktora danışma eğilimi de kadınlara oranla daha düşük. Ayrıca, araştırmaya göre kadınlar erkeklere oranla hastalıkla ilgili aileye ve tanıdığa danışmak yerine kendileri karar vermeyi tercih ediyor.

Kadınlar ve erkekler arasındaki farklılıklara yenileri eklendi. Soğuk algınlığı durumunda kadın ve erkeklerin neler yaptığı üzerine yapılan araştırmaya göre, erkekler üşüttüklerinde ilk çareyi annelerinde arıyor, mümkün olduğunca ilaç kullanmayıp rahatsızlığı geçirecek kolay yöntemler bulmaya çalışıyor.

İşte kadın ve erkeklerden elde edilen çarpıcı sonuçlar!

HASTA OLAN ERKEK ANNESİNE DANIŞIYOR
Soğuk algınlığında birine danışmaktansa kendine ve içgüdülerine güvenenlerin oranı % 66,5 ile çok yüksek. Ancak danışma söz konusu olduğunda, erkekler yüzde 30.5 oranla annelerine danışmayı tercih ediyor. Erkeklerin hastalık sırasında doktora danışma eğilimi de kadınlara oranla daha düşük. Ayrıca, araştırmaya göre kadınlar erkeklere oranla hastalıkla ilgili aileye/tanıdığa danışmak yerine kendileri karar vermeyi tercih ediyor.

KADINLAR ŞİFAYI DOĞAL ÜRÜNLERDE ARIYOR
Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu da kadınların da erkeklerin de soğuk algınlığına yakalanmadan önce ve yakalandıktan sonra çareyi portakal, greyfurt, limon gibi doğal ürünlerde aradığını göstermesi oldu. Ancak kadınlarda bu oran daha yüksek, erkeklerse doğal çözümlere pek fazla rağbet etmiyor.

ERKEKLER RAHATSIZLIĞI DAHA ÇOK ABARTIYOR
Araştırmaya göre erkekler soğuk algınlığı rahatsızlığını kadınlara göre daha çok abartıyor.
Kadınların % 75’i, erkeklerin ise % 37’si diğer cinsin hastalığı kendilerinden daha fazla abarttığını düşünüyor.

SOĞUK ALGINLIĞI SIRASINDA ERKEKLER DAHA GERGİN OLUYOR
Araştırmadan çıkan bir başka ilginç sonuçta, erkeklerin kadınlara göre soğuk algınlığı sırasında kendilerini daha fazla asabi/gergin hissettiklerini söylemesi. “Soğuk algınlığına yakalandığınızda çoğunlukla kendinizi duygusal olarak nasıl hissediyorsunuz?” sorusuna katılımcıların % 39.9’u ruhen yorgun, % 21.7’si üzgün, % 21.7’si mutsuz, % 19.2’si asabi/gergin, % 12.8’i ise nazlı diye cevap verdi.

HASTALIKTAN EN ÇOK ARKADAŞLAR ETKİLENİYOR
Soğuk algınlığı sırasında hem kadınlar, hem de erkekler günlük aktivitelerine ara veriyor ve en çokta arkadaşlarıyla yaptıkları planlardan ödün veriyor. Katılımcıların yüzde 453’ü arkadaşlarıyla vakit geçirmeye, yüzde 22.6’sı yürüyüş yapmaya, yüzde 21.7’si spor yapmaya, yüzde 12.3’ü ev işi yapmaya ara veriyor. Ayrıca, yüzde 16’lik bir kısım soğuk algınlığı nedeniyle işe gidemediğini, yüzde 7.5’lik bir kısım da ailesini öpmekten kaçındığını belirtiyor.

İDEAL BİR SOĞUK ALGINLIĞI İLACI NASIL OLMALI?
Araştırmaya göre, İdeal bir soğuk algınlığı ilacında olması gereken ilk üç özellik “hastalığı ilerlemeden ortadan kaldırması”, “yan etkisinin az olması” ve “hemen iyileştirmesi”. Ancak erkekler kadınlara göre “kolay kullanım” özelliğini daha fazla önemsiyor.

Sayfa Yükleniyor...