Erkekleri bekleyen sinsi tehlike! (Venöz yetmezlik problemi gözden kaçabilir!)

Sertleşme problemi yaşayan hastalarda ‘venöz yetmezlik’ probleminin atlanabildiğini söyleyen Üroloji ve Androloji Uzmanı Dr. Evren Işık, “Penis toplardamarındaki kapakçık yapısının bozulup işlevini kaybetmesiyle karakterize olan venöz yetmezlik görülen bazı hastalara yanlış tanı konulabiliyor ve gereksiz yere ilaç ya da şok dalga tedavisi uygulanabiliyor” dedi.

ntv.com.tr 26.12.2018 - 09:13

Erkekleri bekleyen sinsi tehlike! (Venöz yetmezlik problemi gözden kaçabilir!)

Psikolojik ve çeşitli organik nedenlerin sertleşme sorununa yol açabildiğini belirten Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, “Bazı erkekler cinsel ilişki için gerekli penis sertliğine ulaştıkları halde bu sertliği devam ettiremiyorlar. Bu gibi durumlarda venöz yetmezlik şüphesi ortaya çıkabiliyor. Sertleşme problemi tedavisi planlanmadan önce hastaya yapılacak olan penil renkli doppler ultrasonografi ile venöz yetmezlik olup olmadığı net bir şekilde ortaya konabilir” dedi.

YANLIŞ TEDAVİLERE KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI!

Damar yapısındaki ve tüp sistemindeki bozuklukların erkeklerde sertleşme problemine neden olabildiğini belirten Işık, “Bu sorunun kaynağı genellikle atardamarları ve toplardamarları etkileyen problemler oluyor. Bu sağlık sorunu sertleşmenin sağlanamaması ve korunamaması durumu olarak gözlenebilir. Sertleşme sorununun kaynağı bazı hastalarda toplardamardaki kapakçık yapısının bozulmasıyla ortaya çıkan venöz yetmezlik rahatsızlığı olabilir. Bu hastalıkta penis içerisinde sertleşmeyi sağlayan tüplere normal bir şekilde gelen kan, toplardamardaki kaçak nedeniyle kişi herhangi bir boşalma yaşamadan vücuda geri döner” diye konuştu.

DORSAL VEN LİGASYONUYLA TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

Venöz yetmezlik rahatsızlığının dorsal ven ligasyonu ameliyatıyla tedavi edildiğini kaydeden Dr. Işık, “Penis içerisinde sertleşmeyi sağlayan tüplere dolan kan, damar kaçağı nedeniyle vücuda geri gidebiliyor. Dorsal ven ligasyonu operasyonuyla kaçak olan damar kapatılıp kan akışı için damar kapakları sağlam olan diğer damarlar işlevsel hale getiriliyor. Böylelikle penis içerisinde sertleşmeyi sağlayan tüplerin içerisinde kan hapsolabiliyor. Sertleşme sorunu da bu şekilde tedavi edilebiliyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...