Erkeklerin mutlaka yaptırması gereken testler

Yaptıracağınız birkaç testin sizi hayata daha sıkı bağlaması mümkün.

14.04.2010 - 10:01

Erkeklerin mutlaka yaptırması gereken testler

Dahiliye Uzmanı İsmail Yağız, hastalıkların erken teşhisi ve tedavide başarı oranını artırmak için erkeklerin mutlaka yaptırması gereken testleri anlattı.

1- BOY-KİLO VE TANSİYON DEĞERLENDİRİLMESİ: Her erkeğin 18 yaşından sonra boy, kilo ve tansiyon ölçümü yatırması gereklidir. Özellike obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi genetik eğilimi bulunan bireyler risk altındadır. Tansiyon takibi de önemlidir ve her yaş için normal değer, 120/80 mm/Hg. olarak belirtilmektedir.

2-EFOR KAPASİTESİ ÖLÇÜMÜ: Ailesinde kalp hastalıkları riski bulunanların daha erken yaşlarda yaptırması gereken bir ölçümdür. Özellikle 50 yaş ve üzerinde mutlaka yaptırılması önerilmektedir. Birkaç gün öncesinden hazırlığı bulunan bu testte, koşu bandı üzerinde efor miktarınıza göre kalp ve tansiyon ritmi değerlendirilmektedir.

3- PROSTAT MUAYENESİ: Erkeklerde kanser nedeni sıralamasında ilk 3'te yer alan prostat kanseri, basit muayene ve testlerle ortaya çıkarılabilmektedir. Prostat spesifik antijen (PSA) ölçümü ve makattan prostat muayenesi dışında, ultrason ile prostat büyüklüğü ölçülmektedir.

4- İŞİTME VE GÖRME TESTİ: Çok basit muayenelerle işitme yüzdenizi öğrenebildiğiniz gibi, göz muayenesi ile de göz içi tansiyonu (glokom), göz zarı yırtıkları (retina dekonmanı) ve görme keskinliğinizi öğrenebilirsiniz. Özellike 40 yaş ve üstünde görme kusurları oluşabileceğinden erken önlem alınarak hayat kalitesi artırılabilir.

5- DEPRESYON TARAMASI: Gündelik yaşamın karmaşası 'maskeli depresyon'a neden olmaktadır. Özellikle 50 yaş üzerinde depresyon eğilimi daha da arttığından rutin tarama önerilmektedir.  

6- DİYABET VE KOLESTEROL TESTLERİ: Ailede diyabeti, kolesterolü, yüksek tansiyonu olan ve obez bireyler varsa, özellikle 30 yaşından sonra kan tetkiklerinizi mutlaka yaptırın. Sağlıklı bir genetik mirasınız olabilir ama hayat şartlarınız kötüyse, 45 yaşından sonra 3 senede bir mutlaka tarama testlerinizi yaptırmanızda fayda var. Hipertansiyonu ve kolesterolü bulunan bireylerde takipler daha sık yapılmalıdır.

7-MİDE VE KALIN BAĞIRSAK TARAMASI: Özellikle 50 yaş ve üzerinde yılda bir kez dışkıda gizli kan bakılması, 3 senede bir kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Kişide uzun süreli mide-bağırsak şikayetleri ve ailesinde de bu yönde bir öykü varsa daha erken tetkik yaptırmakta yarar vardır.

8-ALERJİ TESTLERİ: Sık enfeksiyon geçirmeniz, mide-bağırsak rahatsızlığı yaşamanız, kullandığınız ilaçlardan fayda görmemeniz, cilt sorunları yaşamanız altta yatan bir madde alerjisine bağlı olabilir. Hayat kalitesini oldukça bozan alerji için önerilen testlerin yaptırılması gerekir.

9-CİLT MUAYENESİ: Çok güneşli bir bölgede yaşayan, güneşi seven ve yeterince koruyucu kullanmayan bir toplum olarak, yılda mutlaka bir kez cilt muayenesi yaptırmamız gerekir. Cilt kanserleri, kötü huylu benler ve bazı hastalıkların cilt bulguları bu kontrollerde ortaya çıkabilmektedir.

10-BULAŞICI HASTALIKLAR TARAMASI: Hepatit B, C ve HIV gibi cinsel yolla geçen hastalıklar açısından genç yaşlı her erkeğin düzenli aralıklarla kontrolden geçmesinde fayda vardır.

11- AŞILANMA: Grip ve zatürre aşıları 65 yaş sonrasında mutlaka önerilir. Ek hastalıklar varsa veya hasta çok sık enfeksiyon geçiriyorsa yaş sınırına bakılmaz. Her sene grip, beş senede bir zatürre aşısı yapılmalıdır. Bunlar dışında hepatit aşısı belli sürelerde tekrarlanmalı, 10 senede bir tetanoz aşısı yapılmalıdır.

12-ULTRASON İLE AORT ANEVRİZMASI BAKILMASI: Özellikle çok uzun süre sigara içmiş, yaşı 60'ın üzerinde olan erkeklerde, ana atardamar olan 'aort'un genişlemesine karın ultrasonu ile bakılmasında fayda vardır.

13-AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI BAKIMI: Diş ve diş eti sağlığı özellikle ilerleyen yaşlarda çok önemlidir. Mutlaka senede en az bir kez diş muayenesi yapılmalıdır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...