Erken diş kaybına yol açan 5 neden

Ülkemizde 30-35 yaş grubunda ağzında çürük bulunmayan kişi sayısı sadece % 3. Çürüklerin temeli çocukluk çağında atılıyor ve tablonun bu denli kötü olmasında en büyük pay, çocuklarına ağız-diş sağlığı eğitimi vermeyen anne-babalarda.

Haberler - ntv.com.tr 30.07.2015 - 09:41

Erken diş kaybına yol açan 5 neden

Ülkemizde 30-35 yaş grubunda ağzında çürük diş bulunmayan kişi sayısı sadece % 3. Çürüklerin temeli çocukluk çağında atılıyor ve tablonun bu denli kötü olmasında en büyük pay, çocuklarına ağız-diş sağlığı eğitimi vermeyen anne-babalarda.

Yetişkinlik döneminde gelişen çürükler ve erken diş kayıplarının altında genetik etkenler, kötü ağız bakımı, çocuklukta geçirilen hastalıklar, şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin yanı sıra en çok da ebeveynlerin yaptıkları hatalar yatıyor. Çocuğa uyumadan önce süt içirmek, çikolata ve şeker gibi tatlı besinlerin ardından dişlerini fırçalatmayı ihmal etmek ve diş fırçalama alışkanlığını kazandırmamak bu hataların başında geliyor.

Bu hatalar ve devamında gelişen alışkanlıklar ise çocuğun, yetişkinlik döneminde sağlıksız bir ağız yapısına sahip olmasına yol açıyor. Diş Hekimi Dr. Mehmet Vedat Soylu da bu noktaya parmak basıyor ve çocuklarda erken diş çürükleri ile diş kaybına yol açan 5 nedeni şöyle anlatıyor:

1. ÇİKOLATA VE ŞEKER YEMEK

Çikolataya ve şekerlere biz yetişkinler bile kolayca karşı koyamazken, çocuklarımızı bunlardan uzak tutmamız oldukça zor kuşkusuz. Ancak yine de çocuğunuza tatlı besinleri mümkün olduğunca az yedirmeniz çok önemli. Şeker veya çikolata yediğinde dişlerini fırçalayabilecek yaş ve eğitimde ise fırçalatın, değilse en azından ağzını suyla çalkalayıp, dişlerin üzerindeki birikintileri ağız ortamından uzaklaştırın. Eğer bunu yapmazsanız, dişlerinde çok ciddi çürük gelişebiliyor ve erken diş kayıpları oluşabiliyor.

2. PARMAK EMMEK

Parmak emmek, emzik veya uzun süreli biberon kullanmak diş yapısının bozan önemli etkenlerdendir. Çünkü bu hareketler uzun süre alışkanlık halinde devam ederse çene yapısı ve diş dizin yapısı bozuluyor. Bunun sonucunda çok büyük ortodontik tedavilere ihtiyaç duyuluyor. Emzik ve parmak emme gibi sorunların, bir hekimden yardım alınarak küçük yaşta ortadan kaldırılması, kalıcı diş kayıplarını ve görüntü bozukluklarını önlemesi açısından büyük önem taşıyor.

3. YÜKSEK ATEŞLİ RAHATSIZLIKLAR GEÇİRMEK

Çocukların küçük yaşta, özellikle de diş jermlerinin oluştuğu dönemde geçirdikleri ateşli hastalıklar dişin kalsifikasyonunun, bir başka deyişle oluşum sırasındaki kalsiyum yapısının bozulmasına sebep oluyor. Bunun sonucunda da çocuğun kalıcı dişlerinde beyaz lekeler oluşuyor. Bu lekeler görüntü bozukluğu oluşturmalarının yanı sıra dişlerin daha çabuk çürümesine de yol açabiliyor. Ateşi 39 dereceye ulaştığında çocuğunuza hemen bir ılık duş aldırıp ateşinin 40 dereceye ulaşmasını engelleyin ve ardından tıbbi yardım almak için en yakın bir sağlık kuruluşuna götürün.

4. AĞZI AÇIK UYUMAK

Çocuğunuz, ağzı açık uyuyor ve horluyorsa, bir hekime başvurarak altta yatan nedenin ortadan kaldırılması, ileride oluşabilecek diş ve çene problemlerini erkenden önlemek açısından büyük önem taşıyor. Çünkü uyku döneminde tükürük salgılaması azalıyor. Çocuk ağzı açık uyuduğunda ağız içindeki mikroorganizmalar dişe yapışarak daha çabuk çürümesine sebep oluyor. Ayrıca ağız içindeki basınç, devamlı ağızdan nefes alanlarda düştüğü için çenede ciddi ortodontik sorunlar oluşturabiliyor. Bu sebeple burundan nefes almayı engelleyen geniz eti gibi etkenlerin ortadan kaldırılması gerekiyor.

5. GECE SÜT İÇMEK

Ebeveynler daha iyi gelişmeleri ve büyümeleri için çocuklarına gece süt içirmeyi alışkanlık haline getiriyor. Ancak uyku öncesinde, uykudan uyandırıp içirilen süt veya herhangi bir besin dişlerin çürümesine yol açabiliyor. Bu nedenle yatmadan önce çocuğunuza hiçbir şey yedirmemeye dikkat edin. Eğer süt içirmeniz veya bir şey yedirmeniz gerekiyorsa ardından dişlerini mutlaka fırçalatmayı ihmal etmeyin. Araştırmalar; yatağa girmeden önce dişlerini fırçalayan çocukların dişlerinin, bu eğitimi almayan çocuklara nazaran yüzde 50'ye varan oranla daha bakımlı olduğunu ortaya koyuyor.

DİŞ MUAYENENİZE ONU DA GÖTÜRÜN

• Düzenli olarak yapılan diş muayeneleri, çocuğun ileride yaşayacağı birçok önemli diş problemine erken müdahale edilmesini sağlıyor.
• Süt dişleri tamamlandıktan sonra belli aralıklarda, örneğin 6 ayda bir diş kontrolüne giderken çocuğunuzu da yanınızda götürerek diş muayenesinin alışkanlık haline gelmesini sağlayabilirsiniz.
• Dikkat etmeniz gereken bir başka konu da, çocuğunuzu “yaramazlık yaparsan, iğne yaptırırım, dişini çektiririm” şeklinde cümlelerle korkutmamak. Bu tür kaygı uyandıran cümleler, onun ileride diş hekiminden ve diş tedavisinden kaçmasına sebep olabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...