Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinden sonra içme suyu kaynaklı salgın hastalık riski Erzurum'un Aşkale ilçesinde de görüldü.

İshal ve yüksek ateş şikayetiyle 553 kişi hastanelere başvurdu. Bir süre müşahade altında tutulan hastaların büyük bölümü taburcu edildi. Ancak benzer şikayetlerle başvurular gece boyu devam etti. Kent merkezinden ilçeye doktor ve sağlık personeli takviye edildi.

Valiliğe göre, virüsün üreme nedeni sudaki klor oranının azaltılması.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, virüsün şebeke suyundaki klor oranının azaltılmasından kaynaklandığını açıkladı.

Vali Azizoğlu, "Depoların klorlanması sisteminden sorumlu olan kişilerin bunda ihmali varsa ki olduğu anlaşıldı, çünkü klor oranının eksik olduğu anlaşıldı, klorlanma iki katına çıkarılarak sular içilebilir hale getirildi." dedi.

Şebeke suyunun eksik klorlanmasında ihmali olan kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Dün NTV canlı yayında bilgi veren Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Serhat Vançelik, "Şebeke suyundaki kaynağı saptadık ve klorlama yaptık" dedi.

“Halk sağlığı ekiplerimizin yaptığı tarama ve kaynak araştırma sonuçlarında, su kaynaklı bir sıkıntının olduğu saptandı. Gerekli tedbirler alınarak klorlama çalışmalarına hız verildi.” diye konuşan Vançelik, şöyle devam etti: "20 bin nüfuslu bir ilçeye göre vaka sayısı çok fazla değil. Erken müdahale sayesinde sıkıntı azaldı. Şu anda 10 hastamız müşahede altında bulunuyor. Durumu ciddi olan bir hasta yok. Vaka sayısının kısa sürede sıfıra ineceğini düşünüyoruz."

Klorlama çalışmaları nedeniyle ilçede iki gün boyunca şebeke suyu kullanılmayacak.

Sık sık yapılan anonslarla halk uyarılıyor. Salgın riskine karşı hasta kişilerle temas edilmemesi isteniyor.