Ordu’nun Ünye ilçesinde yaşayan Muammer Güdüoğlu, 2003 yılında düzenli olarak kan vermeye gittiği hastanede tansiyon değerlerinin yüksek çıkması üzerine şüphelenerek doktor kontrolüne başvurdu. Böbrek yetmezliği teşhisi konulan ve ilaç tedavisi gören Güdüoğlu, böbrekleri iflas edince diyaliz tedavisi görmek zorunda kaldı. Bir yıl boyunca diyalizde kalan ve daha kaliteli bir yaşam isteyen Güdüoğlu’nun imdadına 24 yıllık eşi yetişti.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif ve Doç. Dr. Serdar Kaçar başkanlığında gerçekleşen ameliyatla, eşi Hava Güdüoğlu’ndan alınan böbrek, Muammer Güdüoğlu’na başarıyla nakledildi.

EŞİNİN BÖBREĞİYLE YENİ BİR HAYATA BAŞLADI
Ameliyatın ardından sağlığına kavuşan Güdüoğlu, eşiyle mutlu bir hayat sürdürdüklerini ve böyle fedakâr bir eşe sahip olduğu için kendini çok şanslı hissettiğini söyledi. Güdüoğlu, “Diyaliz iş hayatımı da kötü etkiliyordu. Ama işimi bırakmak istemedim. Çalışıyor olmam moralimi yüksek tutuyordu. Babam bağışta bulunmak istedi ama şeker hastalığı nedeniyle gerçekleşemedi. Eşimin tetkikleri olumlu çıkınca eşimin bağışladığı böbreği aldım. Eşimin böbreğiyle yeni bir hayata başladım” diye konuştu.

Eşinin her gün diyalize girmesine gönlü razı olmadığını belirten Hava Güdüoğlu ise “Şimdi çok mutluyum. Eşim hızla iyileşiyor, sağlığına kavuşuyor” dedi.

SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE EVİNE DÖNDÜ
Böbrek naklinin önemine değinen Doç. Dr. Serdar Kaçar ise “Muammer bey şanslı hastalardan, eşi böbrek vermeye gönüllü oldu ve tetkiklerde sorun saptanmaması üzerine ameliyatını gerçekleştirdik. Ameliyattan bir hafta sonra da sağlıklı bir şekilde evine geri gönderdik. Hastalarımızın ameliyat sonrası kontrolleri için İstanbul’da kalmasına gerek yok. Biz nakil yaptığımız hastalarımızın periyodik kontrollerini yaşadıkları illerdeki hastanelerimizde yapıyoruz. Dolayısıyla sadece ameliyatlarını yapmakla kalmıyor, kontroller için yerinde hizmet veriyoruz” dedi.