Esmerler geç yaşlanıyor

Dermatologlar, esmer tenlilerin daha geç yaşlandığını, açık renk tenlilerin ise cilt kanseri riski taşıdığını söylüyor.

17.02.2011 - 16:26

Esmerler geç yaşlanıyor

Cilt rengiyle hastalıklar arasındaki ilişkiye dikkati çeken; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zerrin Öğretmen.

Doç. Öğretmen, esmer tenlilerin daha geç yaşlandığını, açık renk tenlilerin ise cilt kanseri riskinin fazla olduğunu belirtti, farklı ten renklerinin farklı özellikler taşıdığını vurguladı.

Koyu renk tenlilerin yaydığı salgılar nedeniyle cilt kanseri olma risklerinin düşük olduğunu ve daha geç yaşlandıklarını ifade eden Öğretmen, açık tenlilerin daha hızlı yaşlandığını ve cilt kanseri riski taşıdığını kaydetti. Öğretmen, ''Bütün bunlarda cildin direncinin ve başka etmenlerin de etkisi vardır'' değerlendirmesinde bulundu.

YAZIN 15 DAKİKADA, KIŞIN 1 SAATTE
İnsanların bazen yaşlarından daha büyük gösterdiklerini belirten Doç. Dr. Öğretmen, ''Şüphesiz bunda kentte ya da kırsalda yaşanması, alınan besinler, zararlı yiyecek ve içeceklerin kullanımı çok etkili” dedi ve şöyle devam etti:

“Fakat bununla birlikte diğer etken unsur güneş ve yaydığı ışınlardır. Güneşin yaydığı ultraviyole A ışınları yaşlanmayı doğurmaktadır. Ultraviyole B ışınları ise yanıklar meydana getirmektedir. Güneşten her zaman korunulması gerekir. Hayatın ilk 20 yılında ne kadar güneş ışığına maruz kalmışsanız ileride o kadar yaşlanırsınız. Bu durum, beraberinde cilt kanseri olma riskini de artırır. Aniden güneşe çıkmak ve uzun süre güneş altında kalmak sağlıksız bir durumdur. Kışın bile güneş zararlı olabilmektedir. Yazın 15 dakikada alınan güneş ışığını kışın 1 saatte alırsınız. Kış güneşi de zararsız değildir.''

Doç. Dr. Zerrin Öğretmen, yaşanan bölgenin yaşlanmada önemli olduğuna işaret ederek, ''Deniz, güneşin ışığını önemli ölçüde yansıtmaktadır. Bu nedenle özellikle deniz kenarında oturanlar korunma kremlerini yaz ve kış aylarında sürekli kullanmalıdır'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...