Estetiğe teknolojik bakış

Uzayın derinliklerini ölçmek için kullanılan yazılımlar, estetik cerrahiye de kolaylık sağlıyor. Yazılımlar sayesinde hasta, ameliyat sonucunu önceden görme şansına sahip oluyor.

26.10.2012 - 12:26

Estetiğe teknolojik bakış

Estetik cerrahi, teknolojinin nimetlerinden faydalanmaya devam ediyor. 3D vectralkompütür yazılımlarıyla yapılan sanal ameliyat da bunlardan biri. Bu yöntem sayesinde ameliyat sonrası oluşacak görüntü, operasyon öncesinde tüm ayrıntılarıyla hastaların karşısında oluyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Güner, 3D trendiyle ilgili şu bilgileri aktarıyor:

“Önceden uzayın derinliklerini ölçmek için kullanılan yazılımlar artık estetik cerrahide de etkin. Örneğin meme büyütme, burun, kaş kaldırma gibi operasyonlarda üç boyutlu ameliyatın provası yapılarak hasta, ameliyat sonrası oluşabilecek görüntüsünü biliyor ve tercihini bu yönde yapıyor. Şu an yükselişte olan trend, ameliyat öncesinde ameliyat sonrasını gösterebilen üç boyutlu fotoğraflama sistemleri. Özellikle uzayın derinliklerini ölçmek için kullanılan bu yazılımlar, artık estetik cerrahide kullanılıyor. Hastaya tüm alternatifler ve ameliyat yöntemleri bilgisayarda gösterilerek, sanal ameliyatı gerçekleştiriliyor ve hasta, ameliyat sonrası oluşabilecek gerçek görüntüsünü biliyor. Bu teknoloji boyut, yerleşim ve şekildeki ufak değişikliklerin uygulanan bölge üzerinde nasıl bir farklılık yaratacağını önceden gösteriyor. Bu yönüyle hastaların istemediği sürpriz sonuçlara fırsat vermeyen oldukça olumlu bir yenilik.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...