Estetik kaygılarda botoks çözüm mü?

Botoks ve dolgu maddeleri, ameliyat gerektirmdiği için tercih edilen estetik yöntemler ancak belli aralıklarla tekrar gerektirmeleri gerekiyor.

01.07.2014 - 09:13

Estetik kaygılarda botoks çözüm mü?

Birçok kişinin en önemli estetik kaygıları arasında yüzdeki kırışıklıklar, özellikle de alın ve göz çevresi ön sıralarda yer alıyor. Bu kırışıklıkların bir bölümü uzun yıllar güneşe maruziyetten, bir kısmı da mimik kaslarının yoğun kullanımından kaynaklanıyor. Botoksun mimik kaslarının aşırı kullanımına bağlı oluşan alın, kaş arası ve göz kenarı (kaz ayağı) kırışıklıklarında etkili olduğunu belirten Cİ Estetik Plastik Cerrahi Kliniği Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Evren Tevfik İşçi, botoksun; uygulandığı bölgede kasları zayıflattığını ve istemsiz hareketlerin neden olduğu kırışıklıkları ya yok ettiğini ya da azalttığını söylüyor. Botoksun halk arasında zannedildiği gibi hacim kazandırıcı ve doldurucu bir etkisinin olmadığını vurgulayan İşçi, bu yüzden yöntemin, dudak ve yanak dolgunlaştırmada, çukurları düzeltmede kullanılmadığını belirtiyor.

Botoks uygulaması sonrasında kalan diğer kırışıklıkları gidermek ve çukurları kamufle etmek için dolgu maddelerinin tercih edildiğini söyleyen Dr. İşçi, “Günümüzde en yaygın kullanılanları ciltte de doğal olarak bulunan hyaluronik asit bazlı ürünlerdir. Bu tür dolguların içerdiği etken maddenin miktarına ve yoğunluğuna göre çeşitli formları bulunmakta ve uygulanacak bölgeye, kırışıklığın derinliğine ve istenilen hacim kazanımına uygun değişik ürünler seçilmekte ve uygulanmaktadır” diyor.

Kolay uygulanabilir olduğu düşünülse de botoks ve dolgu ürünlerinin mucize yaratmadığına vurgu yapan Op. Dr. Evren Tevfik İşçi, “Belirli kullanım alanları ve faydalarının da limitleri vardır. Ameliyat gerektiren estetik bir kusurun botoks ve dolgularla düzeltilmesi mümkün değildir” diyerek, bu uygulamaları yaptırmak isteyenlerin doktorlarının tavsiyelerine kulak vermelerini öneriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...