'Estetikte bilim ve sanat buluşmalı'

Plastik cerrahlara göre, estetik ameliyatla yapılan bir burun bilim ve sanatın buluşmasını doğru yansıtmalı. Buruna biçim verilirken, nefes alıp verme fonksiyonu da sağlıklı şekilde devam ettirilmeli.

29.03.2012 - 09:49

'Estetikte bilim ve sanat buluşmalı'

Yazın daha güzel görünme isteği ile bahar aylarında burun estetiğine olan ilginin arttığını söyleyen estetik uzmanlarına göre, hem sağlıklı hem de doğal bir buruna sahip olabilmek için bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. 

Estetik ve Plastik Cerrah Doç. Dr. Nazım Çerkeş burun estetiğindeki önemli noktayı, “Yeni burun bilim ve sanatın buluşmasını doğru yansıtmalı. Buruna estetik olarak biçim verilirken, nefes alıp verme fonksiyonunu da sağlıklı olarak yerine getirebilmesi sağlanmalı. Cerrah her iki girişimi aynı anda planlayarak uygulamak zorunda” diye özetliyor.

KÜÇÜK BURUN GÜZEL BURUN ANLAMINA GELMİYOR
Burun estetiğinde en önemli faktörün doğallık olduğunu belirten Doç. Çerkeş, şunları söylüyor: “Burun estetiği ameliyatları ile ilgili en önemli gelişme, en başarılı ameliyatların natürel görünümlü sonuçlar verdiği yönündedir. Zira 70’li ve 80’li yıllarda burun ameliyatı olan kişilerde standart olarak burunu küçülten, incelten, ucunu kaldırmaya yönelik girişimler uygulanmaktaydı. Bu ameliyatların sonucunda tüm burunlar birbirinin aynı görünümde olmakta, kişinin ameliyat olduğu hemen fark edilmekteydi. Daha da önemlisi çok küçültülmüş burunlarda ciddi anlamda nefes alma şikâyetleri oluşmakta ve burun orta bölümü ve uç kısmında yıllar içinde önemli deformasyonlar oluşmaktaydı. Günümüzde ise burunları küçültmek yerine ön görünümde dengelemeye ve yüzün diğer unsurları ile uyumlu hale getirmeye yönelik müdahaleler yapılıyor. Yani sadece küçültme değil, gerektiğinde bazı bölümlerin büyütüldüğü girişimler de uygulanıyor. Böylece fonksiyonel işlev korunmakta, varsa nefes alma şikâyetleri tedavi edilmekte ve burun yüzün diğer unsurları ile uyumlu olmaktadır.”

AMELİYATTAN ÖNCE İYİ BİR ARAŞTIRMA YAPIN
Estetik burun ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere iki yöntemle yapılıyor. Yaklaşık 20 yıl önce tüm dünyada burun ameliyatları kapalı teknikle yapılıyordu. Yeni ameliyatlar ise ciltte görünür hiçbir kesi olmadan, burun deliklerinden girilerek kapalı şekilde gerçekleştiriliyor. Açık teknikle yapılan ameliyatlardan alınan sonuçların çok daha başarılı ve iyileşme sürecinin de çok daha hızlı olduğunu belirten Çerkeş, açık tekniğin özelliklerini anlatıyor:

“Açık teknikte burun delikleri arasında kesi yapılmakta ve operasyon çıplak gözle görülerek gerçekleştirilmektedir. Bu sayede çok daha incelikli müdahaleler mümkün olmakta ve daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca operasyon sırasında kanama yapan kılcal damarlara anında müdahale edildiğinden, ameliyat sırasında kanama çok daha az olmakta, buna bağlı olarak iyileşme sürecinde şişlik ve morluklar asgari seviyede kalmaktadır. Bunun dışında, burun delikleri arasında yapılan kesi izi birkaç hafta içinde tamamen belirsiz hale gelmektedir.”

HASTA AYNI GÜN TABURCU OLABİLİYOR
Doç. Çerkeş’e göre, burun estetiği ameliyatları cerrah açısından zor, hasta açısından kolay. Operasyon sonrasında hastanın ağrı duymadığını söyleyen Çerkeş, iyileşme sürecini ise şöyle anlatıyor:

“Artık burun içine tampon konulmadığından hastalar ameliyat sonrası çok önemli bir burun tıkanıklığı yaşamıyor, aynı gün hastaneden taburcu olabiliyor. Şişlik ve morluklar ameliyattan birkaç saat sonra akşama doğru oluşur, 48 saat içinde maksimum seviyeye gelir, morluklar 4. - 5. günlerde tamamen geçer. Burun içindeki dikişler on gün içinde kendiliğinden eriyerek kaybolur. Yaklaşık 8-9 gün içinde dışarıdan bakıldığında kişinin ameliyat olduğu fark edilmeyecek düzeyde iyileşme sağlanır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...