Burun estetiğinde kadın-erkek farkı

Burun estetiğinde baz alınan özelliklerden biri de cinsiyet. Bu ameliyatlarda daha çok erkeğin feminen, kadının ise erkeksi bir ifade kazanmamasına dikkat ediliyor.

Haberler - ntv.com.tr 24.12.2014 - 09:55

Burun estetiğinde kadın-erkek farkı

Burun estetiği ameliyatlarında cinsiyet önemli çünkü kadın ve erkeğin burun ucunun dudakla oluşturduğu açının farkı gibi ameliyatın şeklini ve sonucunu belirleyen etkenler var.

“Erkeklerde burun ucunun biraz daha inik olması makbuldür, 90-100 derece yeterlidir” diyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Güncel Öztürk, “Kadınlarda kalkık burun ucu daha çekicidir. Kadınlarda burun estetiği yapılırken 100-110 derecelik bir açı olmasına dikkat edilir. Öte yandan iyi bir burun estetiği yalnızca burnu hedef almaz. Burunla beraber alın çıkıntısı, çene çıkıntısı da yüzün oranlı durması için dikkate alınır. Kadınlarda ve erkeklerde, bu anlamda da bir farklılık görülür. Erkeklerde alnın ve çenenin daha az belirgin olması daha estetik bir görüntü sağlarken, kadınlarda alın ve çene çıkıntısının daha belirgin olması amaçlanır” diyor.

Estetik ameliyatlarda burundaki kemerin de yok edilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Dr. Öztürk, “Ama kemer yok edilirken kadınlarda daha düz bir görüntü amaçlanırken, erkeklerde biraz daha keskin bir hat tercih edilmektedir” diye konuşuyor.

Sayfa Yükleniyor...