Zika virüsünün etki alanında 2 milyardan fazla insan yaşıyor

Çeşitli ülkelerden bilim insanlarının araştırmaları, dünyada 2 milyar 173 bin 27 kişinin Zika virüsünün etkin olduğu alanlarda bulunduğunu ortaya çıkardı.

Anadolu Ajansı 21.04.2016 - 14:32

Zika virüsünün etki alanında 2 milyardan fazla insan yaşıyor

Başta mikrosefali (Baş çevresinin yaş ve cinsiyete göre ortalamanın altındaki iki standard sapmadan daha küçük olduğu nörogelişimsel bir bozukluk) olmak üzere bebeklerde ciddi doğum kusurlarına neden olan Zika virüsünün etki alanında 2 milyardan fazla insanın yaşadığı belirlendi. 

İngiliz eLife dergisinin küresel Zika haritasına göre, çeşitli ülkelerden bilim insanlarının araştırmaları sonucu dünyada 2 milyar 173 bin 27 kişi, Zika virüsünün etkin olduğu alanlarda bulunuyor. 

Zika virüsünün dünya çapında çevresel uygunluk haritalandırmasının yapıldığı çalışmada, Güney Amerika'da riskli bölgelerin, kıta boyunca uzanan Amazon nehrinin kolları çevresindeki kentler ve sahil şeridi olduğu belirlendi.

EN BÜYÜK Rİ SK ALANINA SAHİP ÜLKE: BREZİLYA

Çalışmada, Amerika kıtasının büyük bir kısmının virüsün yayılması için uygun özellik sunduğu, özellikle büyük risk alanına sahip Brezilya'yı Kolombiya ve Venezuela'nın takip ettiği belirtildi.

Brezilya'nın güneyindeki sahil kentleriyle kuzeyindeki alanların virüs için çevresel olarak uygun şartlar taşıdığı kaydedilirken, sivrisineklerin az görüldüğü ülkenin orta kesiminin Zika virüsü için elverişli olmadığı ifade edildi.

Çalışmaya göre, ABD'de de Zika virüsü için uygun çevresel ortam Teksas ve Florida'da bulunuyor. Çalışmada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve çevresindeki Sahraaltı Afrika ülkelerinde de Zika virüsünün yayılma riskinin bulunduğu belirlendi.

Sayfa Yükleniyor...