Ev kazaları çocukları öldürüyor

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre, kaza sonucu ölümler, çocuklarda ilk beş ölüm nedeninden birini oluşturuyor.

30.03.2009 - 14:37

Ev kazaları çocukları öldürüyor

Kazalar, çocukluk çağındaki ölüm nedenleri arasında beşinci sırada yer alıyor. Düşmeler en sık rastlanan yaralanma sebebi, trafik kazaları ise en ölümcül olanı. ABD'de her dört çocuktan biri yılda bir kez ev kazasına uğrayarak tedavi görüyor. Yine her yıl 14 yaşın altındaki yaklaşık 12.000 çocuk kazalardan dolayı hayatını kaybediyor, 50.000 çocuk ise sakat kalıyor. Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre, kaza sonucu ölümler ilk beş ölüm nedeninden biri.

Düşme, boğulma, tıkanma, suda haşlanma, ateşle yanma, zehirlenme, temizlik maddelerini içme, yeme, ilaç zehirlenmeleri ve trafik kazaları çocuklar için ölümcül olabilecek kazaları oluşturuyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metin Karaböcüğlu, ev kazalarının çocuk ölümlerinde ve sakatlıklarındaki etkisi ile kazaları önlemek için ailelere düşen görevler hakkında şu bilgileri verdi:

ÇOÇUKLAR EN ÇOK MERAK NEDENİYLE KAZA YAPIYOR

Çocuklar, çevrelerindeki nesnelere aşırı ilgi gösterdikleri ve merak ettikleri için kazalara maruz kalıyor. Çocukların, çevrelerini öğrenmek, büyüklerini taklit etmek, dünyayı tadarak tanımaya çalışmak, tehlikeyi değerlendirememek, anlama kabiliyetlerinin kısıtlı olması gibi özellikleri vardır.

Bunların yanısıra; el ve vücut becerileri yetişkinlerden azdır, görme alanları yetişkinlerden daha dardır, vücut oranları yetişkinlerden farklıdır, örneğin kafaları daha büyüktür, dar alanlara kolayca sıkışabilirler. Vücutlarının ağırlık merkezi başa daha yakın olduğu için tepetaklak düşebilirler. Ev aletlerinin kabloları, prizler, musluklar ilgi alanlarıdır. Delik ve küçük aralıklara çivi, firkete, tel, kibrit çöpü gibi nesneler sokmaya bayılırlar. Sıcak cisimlere yapışıp yanabilirler. 1-3 yaş arası çocuklar (yüzme bilmemelerine rağmen) sıcak banyo küvetlerine, yüzme havuzlarına, büyük su birikintilerine atlamayı severler, bu nedenle boğulma riskleri daha fazladır.

KAZALARI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...