Evde diyaliz rahatlığı

Kronik böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan periton diyalizi, evde tedavi rahatlığı, seyahat özgürlüğü ve aktif bir sosyal yaşam sürebilme imkânı sunuyor.

Evde diyaliz rahatlığı

Kronik böbrek yetmezliği, diyabet, hipertansiyon, glomerülonefrit ve polikistik böbrek gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunu. Türkiye’de altmış binin üzerinde son dönem kronik böbrek yetmezliği olan hasta bulunuyor. Bu hastaların büyük çoğunluğu diyaliz tedavileri ile yaşamını sürdürüyor.

Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı 2.Başkanı Prof Dr. Cengiz Utaş, son dönemde hızla artan kronik böbrek yetmezliği hastalığı ve tedavisi konusunda kamuoyunda farkındalığı ve bilinci artırmanın büyük önem kazandığını belirtiyor.

Çünkü erken teşhis, kronik böbrek yetmezliğinin son döneme ulaşmasını geciktirebiliyor. Böbreklerin işlevini kaybettiği safhanın genellikle geri dönüşümsüz olması nedeniyle, böbrek hastalarının ilk bulgular ortaya çıktığında, geç kalmadan bir nefroloji uzmanına (böbrek hastalıkları uzmanı) başvurması büyük önem taşıyor.

Prof Dr. Utaş, böbrekleri kalıcı olarak bozan hastalıklar sonucu gelişen kronik böbrek yetmezliği görülme sıklığında yıllık yüzde 12 artış olduğunu vurguluyor. Bu artış şeker hastalığı ve hipertansiyondaki artış ile paralellik gösteriyor. Giderek artan oranda diyabet ve hipertansiyon hastalarında böbrek yetmezliği önceki yıllara göre daha sık görülüyor.

Türkiye’de son dönem böbrek yetmezliğiyle yaşayan hastaların diyaliz veya böbrek nakli ile tedavilerini sürdürdüğünü belirten Prof Utaş, diyalizin iki türlü yapılabildiğini söylüyor. Bunlardan biri karın içinde periton boşluğuna özel sıvı doldurarak vücudun içinde kanın kendini temizlemesi işlemi, karın diyalizi, yani periton diyalizi. Diğeri ise bir makine yardımı ile kanın süzülmesi ve atık maddelerin temizlenmesi, yani hemodiyaliz.

VÜCUTTAKİ DOĞAL ZARLAR KULLANILIYOR
Yöntem ile vücudun içindeki doğal zarları kullanarak ev konforunda diyaliz uygulanması mümkün oluyor. Bu yöntem hastaya, evde tedavi rahatlığı, seyahat özgürlüğü ve daha aktif bir sosyal yaşam sürebilme imkânı sunuyor. Diyaliz merkezlerine bağımlı olmayı ortadan kaldırıyor. Böylece çalışma ve eğitim hayatı içinde olan hastaların daha özgürce hareket edebilmesini sağlıyor, seyahat edebilmeyi kolaylaştırıyor. Üstelik normal böbreğin yaptığı gibi her gün fazla suyun ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, kansızlığın daha az görülmesi, kendi kendini tedavi imkânı periton diyaliz yönteminin diğer önemli avantajları arasında yer alıyor.


Periton Diyalizi Nedir: Periton, karın boşluğunda yer alan organları saran ince bir zardır. Bu yöntemde, yapay bir zar ile vücudun dışında temizlenmek yerine kan vücudun içinde peritondan geçerek temizlenir. Silikon bir kateter ile periton boşluğuna diyaliz sıvısı verilerek ve sonra geri alınarak atık maddeler kandan ayrıştırılır.

PERİTON DİYALİZİ NASIL ETKİ YAPAR?
Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi (SAPD):
Periton diyalizi işleminin manüel gerçekleştirilen şeklidir. SAPD uygulanırken yapılan işlemlerin tümüne ‘torba değiştirme’ adı verilir. Bir torba değiştirme işleminin üç aşaması vardır. Bunlar boşaltım - bekleme – dolum’dur. Bir değişim işlemi yaklaşık yarım saat sürer.

Aletli Periton Diyalizi (APD): Evde makine aracılığı ile uygulanan periton diyalizi işlemine Aletli Periton Diyalizi (APD) denir. Bu tedavi biçiminde hasta yatmadan önce set ve solüsyon torbalarını periton diyalizi makinesine yerleştirir ve makinesini önerilen şekilde programlar. Kişi uyurken gece boyunca (8–10 saat) makine karın boşluğuna diyaliz sıvısını verir, bekletir ve boşaltır. Gerektiğinde tedavide değişiklik yapılabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...