Fas: Ebola mücadelesinde başarılıyız

Fas Sağlık Bakanı, Ebola salgınıyla mücadelede takip ettikleri planın olumlu sonuçlar verdiğini ve uluslararası örgütlerden övgüler aldıklarını belirtti.

Anadolu Ajansı 25.06.2015 - 09:57

Fas: Ebola mücadelesinde başarılıyız

Başkent Rabat'ta Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen panelde konuşan Fas Sağlık Bakanı El-Hüseyin el-Verdi, "Ebola hastalığına karşı uyanıklık ve mücadele yönündeki milli planımız olumlu sonuçlar verdi. Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler'den de övgü aldı" dedi.

Verdi, erken teşhisin de ülke çapında alınan önlemler kapsamında olduğunu ifade ederek, "Örneğin, önceki gün ülkeye gelen bir kişinin söz konusu virüsü taşıdığından şüphelendik. Herhangi bir virüse yakalanmadığından emin olmak için kendisine hemen gerekli tahlilleri yaptık" diye konuştu.

Fas'a girmeden önce özellikle Ebola virüsünün yaygın olduğu ülkelerden gelen tüm yolcuların muayene ve denetimden geçtiğini aktaran Verdi, koruyucu önlemler kapsamında söz konusu virüsü tespit etmek amacıyla ülke sınırlarında sağlık birimlerinin bulunduğunu dile getirdi.

Dünya Sağlık Örgütü, 5 Mayıs'taki açıklamasında, Batı Afrika'da özellikle Sierra Leone, Liberya ve Gine ülkelerinde, 2013 sonunda ortaya çıkan Ebola salgınında 11 bin 20 kişinin öldüğünü, 26 bin 628 vakanın tespit edildiğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...