FDA'dan üçüncü doz corona virüs aşısı açıklaması

Corona virüsün endişe veren ve ilk kez Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantına karşı üçüncü doz aşı uygulaması bir süredir dünyanın gündeminde yer alıyor. Ancak, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), iki doz corona virüs aşısı olan kişilerin, şu anda takviye bir doza ihtiyaç duymadığını açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr 09.07.2021 - 10:43 | Son Güncelleme : 09.07.2021 - 10:44

FDA'dan üçüncü doz corona virüs aşısı açıklaması

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), tam olarak aşılanmış Amerikalıların şu anda üçüncü bir doz Covid-19 aşısına ihtiyaç duymadığını açıkladı.

FDA ve ABD Hastalık Önleme Merkezleri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Eğer bilim, ek doz aşıya ihtiyaç duyulduğunu gösterirse, her zaman takviye dozlar için hazırız” denildi. 

PFIZER, 3. DOZ İÇİN BAŞVURACAĞINI DUYURDU

Diğer taraftan, Pfizer’dan Assoicated Press’e yapılan açıklamada, şirketin salgına bağışıklığı artırmak ve potansiyel olarak Covid-19 varyantlarının yayılmasını durdurmak amacıyla üçüncü doz aşı onayı için FDA’ya izin başvurusu yapacağı açıklanmıştı.

Açıklamada, mevcut aşının, Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantına karşı güncellendiği belirtilerek ikinci dozun ardından 12 ay içinde yapılacak üçüncü doz Covid-19 aşısının virüsün yeni varyantlarını önlemede kuvvetli etkisi olacağı belirtildi.

Pfizer ile BioNTech'in geliştirdiği BNT162b2 adındaki Covid-19 aşısına, 11 Aralık 2020’de 

FDA tarafından pandemi ile mücadele için “acil kullanım onayı” verilmişti.

DOKTORLARIN ODA KAVGASI

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...