Felç hastası fizik tedaviyle yürüdü

Geçen yıl geçirdiği beyin kanaması sonucu vücudunun sol tarafı felç olan ve tekerlekli sandalye kullanan 68 yaşındaki emekli mühendis, fizik tedavi sonucu yürümeye başladı.

Haberler 22.01.2014 - 14:15

Felç hastası fizik tedaviyle yürüdü

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, 68 yaşındaki emekli mühendis Arslan Gönenç'in vücudunun sol tarafında geçen yıl geçirdiği beyin kanaması sonucu felç gelişti.

Erken dönemde yapılan tıbbı tedavilerinin ardından kapsamlı bir rehabilitasyon uygulanan Gönenç, tedavilerin ardından desteksiz yürüyebilir hale geldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon, hastanın sol kolunda biraz hareket olmasına karşın, sol bacağında ve ayağında hiç hareket gözlenmediğini belirtti. Kol ve bacakta istemsiz kasılmalar olduğunu aktaran Kalyon, şunları kaydetti:

PNF EGZERSİZLERİ UYGULANDI
"Aslında bu çoğu kez görülenin tersine bir durumdur, genellikle bacakta hareket olduğu halde kolda ve elde hareket kaybı daha fazla olur. Hastamız zorlukla konuşmakta ve konuşmaları zor anlaşılmaktaydı. Hareket kabiliyetini tamamen yitirmiş olduğundan tekerlekli iskemleye bağımlıydı. Oturma ve ayakta durma dengesi yoktu. Hastaya, nörorehabilitasyon egzersizleri PNF egzersizleri, oturma ve ayakta durma denge eğitimi el ve kol becerilerini geliştirmek için ergoterapi eğitimi, kol ve parmak robotu, yürüme ile ilgili robotik rehabilitasyon, ayak için uygun destek cihazı, konuşma tedavisi, havuz içinde akuatik rehabilitasyon egzersizleri uygulandı."

Sayfa Yükleniyor...