Felçli köpekler kök hücreyle tedavi edildi

Bilim insanları, felç geçirmiş köpekleri tedavi etmeyi başardı. Tedavi; köpeklerin burunlarından alınan kök hücrelerin enjekte edilmesiyle gerçekleşti.

Haberler 19.11.2012 - 16:35

Felçli köpekler kök hücreyle tedavi edildi

Cambridge Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile Wellcome Trust-MRC Kök Hücre Enstitüsü'nden bir grup bilim insanı, "Brain" dergisinde yayımlanan araştırmada geçirdikleri kazalar sonucu omurilikleri zarar gördüğü için arka bacaklarını kullanamayan 34 köpek üzerinde çalışma yaptı.

Köpeklerin burnundan alınan kök hücreler, laboratuvar ortamında geliştirilip çoğaltıldı. 34 köpekten 23'ünün omuriliğine bu hücreler enjekte edilirken, 11 köpeğe de plasebo verildi.

Laboratuvar ortamında geliştirilmiş hücrelerin enjekte edildiği köpeklerin, kayda değer iyileşme gösterdiği ve yürüteç yardımıyla yürümeye başladığı belirtildi.

Kontrol grubunda yer alan ve plasebo verilen köpeklerde ise herhangi bir ilerleme kaydedilemedi.

Çalışmayı yürüten Prof. Robin Franklin, "ilk kez aşırı derecede zarar görmüş omuriliğe kök hücre nakledilerek yapılan araştırmanın sonuçları, son derece heyecan verici. Aynı teknik, insanların tedavisinde de kullanabilir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...