Plastik cerrahi ameliyatları yapmak için işgal altındaki Filistin’in El-Halil Kenti’ne giden Yeryüzü Doktorları gönüllüleri, yurda döndü. 2-9 Haziran 2013 tarihleri arasında, Filistin’in El-Halil kentindeki plastik cerrahi uzmanı bulunmayan Aliya Devlet Hastanesi’nde gönüllü doktorlar tarafından 26 ameliyat ve 50 poliklinik gerçekleştirdi. Filistin’e 4 uzman doktor, 1 hemşire ve 1 proje yöneticisinden oluşan ekiple giden Yeryüzü Doktorları, burada ayrıca bir Plastik Cerrahi Kampı düzenledi.

Yeryüzü Doktorları 2007 yılından bu yana ‘Gülümseyen Çocuklar Projesi’ kapsamında Gazze, Azerbaycan, Moritanya ve Yemen başta olmak üzere 16 farklı ülkede yapılan bağışlar ile ameliyat ve tedaviler gerçekleştiriyor. Yeryüzü Doktorları, bağışçılar ve TİKA’nın yardımları ile bugüne kadar yüzlerce çocuğa yeniden gülümseme fırsatı verdi.

Filistin’in Batı Şeria kısmındaki El Halil’de yaklaşık 120 bin kişi yaşıyor. Şehir ambargo ve işgal altında olduğundan dolayı sağlık hizmetleri ile tıbbi cihaz ve malzemeler yetersiz.