"Filmler, Alzheimer farkındalığını artırdı"

Prof. Dr. Mustafa Bakar, Alzheimer'ı konu alan filmlerin hastalığın ciddiyetini ortaya çıkardığını ve doktora başvuru sayısını artırdığını söyledi.

Anadolu Ajansı 19.11.2013 - 12:07

"Filmler, Alzheimer farkındalığını artırdı"

49. Ulusal Nöroloji Kongresi'ne katılan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bakar, Alzheimer hastalığının en önemli belirtisinin unutkanlık olduğunu ve hangi yaşta olursa olsun unutkanlığın basite alınmaması gerektiğini vurguladı.

Alzheimerın daha önce 60-70'li yaşlardan sonra ortaya çıkan bir hastalık olarak gördüklerini ancak bugün 40-50'li yaşlarda da görülmeye başladığını dile getiren Bakar, hastalığın görüldüğü kişilerin yakın geçmişi unuttuğunu, günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremediğini, dikkat dağınıklığı ve kaybolma sorunları yaşadıklarını ifade etti.

Alzheimerın kişilik bozukluğu da oluşturabildiğine işaret eden Bakar, "Daha önce sakin olan bir kişi huzursuz olabilir. Ya da huzursuz olan bir kişi sakinleşebiliyor. Bu tür belirtileri gösteren kişilerin takip altında tutulması gerekir. Bu belirtileri gösteren kişilere bazı tetkikler uygularak tanı koyuyoruz" dedi.

TAMAMEN İYİLEŞTİREN TEDAVİ YOK
Prof. Dr. Bakar, alzheimer hastalığını tamamen yok eden bir tedavinin bulunmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "İlaçlarla hastalığı yavaşlatan bir tedavi uyguluyoruz ama bütünüyle ortadan kaldıran bir tedavi henüz ortaya konulmuş değil. Boyundan iğneler yoluyla bir tedaviden bahsediliyor. Bu, tamamen doğru olmayan bir tedavi biçimi. Yapan meslektaşlarımızın olduğunu biliyorum ama doğru bir tedavi değil."

Bakar, Alzheimer hastalığı ile ilgili aşı tedavisinin de uzun süre gündemde kaldığını ancak başarılı sonuçlar elde edilemediği için uygulamanın kullanılmadığını dile getirdi.

BESLENME VE YAŞAM TARZI ÖNEMLİ
Alzheimer hastalığından korunmak için sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi gerektiğine işaret eden Bakar, kalp için iyi gelen şeylerin beyin için de iyi geldiğini kaydetti. Hipertansiyon, kalp, kolesterol, diyabet hastalıklarına yönelik beslenme koşullarının Alzheimer hastalığına da uygulanmasını öneren Bakar, içe kapanık olmamak, sosyal çevre içinde bulunmak, bulmaca çözmek, gazete, kitap okumak ve gündemi takip etmek yönünde tavsiyelerde bulundu.

Bakar, Alzheimer hastalığına ilginin son günlerde daha da arttığını, insanların bilinçlendiğini dile getirerek, şöyle konuştu: "Özellikle hastalığı konu alan filmler farkındalık oluşturdu. Son günlerde Alzheimer hastalığını konu alan filmlerin yapılması, hastalığın ciddiyetini ön plana çıkardı. Bu tür filmlerden etkilenerek bize başvuran kişi sayısında bir hayli artış var. Hepsine Alzheimer teşhisi koymuyoruz ama insanların bir belirti üzerine hızlıca hekimlere ulaşmaları doğru bir davranış. Bu, bizim için de son derece önemli."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...