GATA, sivil hasta sayısını artıracak

Yüz yılı aşkın süredir hizmet veren GATA, askeri personelin yanı sıra yüzde 5'lik kontenjan dahilinde baktığı sivil hasta sayısını artırarak, daha fazla kişiye tanı ve tedavi hizmeti sunmayı planlıyor.

Anadolu Ajansı 05.12.2011 - 11:56

GATA, sivil hasta sayısını artıracak

Acil servise başvurularda yüzde 40'lık bir başvurunun olduğu GATA'ya, poliklinik ve yatan hastalardan da yoğun talep gelmesi üzerine, kanunla belirlenmiş sivil hasta kontenjanını artırmak amacıyla GATA Komutanlığı tarafından kanun değişikliği yapılması için Genelkurmay Başkanlığına öneride bulunuldu. Kanun değişik teklifi resmi yoldan Milli Savunma Bakanlığına yapılacak.

GATA Komutan Bilimsel Yardımcısı, Askeri Tıp Fakültesi Dekanı ve Eğitim Hastanesi Baştabibi Prof. Hava Tabip Tümgeneral Sadettin Çetiner, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Kanunu, GATA Yönetmeliği ve GATA Döner Sermaye Yönetmeliğine göre sivil hastaların, GATA imkanlarından yüzde 5'lik kontenjan dahilinde yararlanabildiğini söyledi.

Hem poliklinik hem de yatan hastaların her branş için yüzde 5'lik kontenjanı bulunduğunu ifade eden Çetiner, ''Örneğin günde 100 hastası olan bir polikliniğin 5 sivil hasta kontenjanı bulunmaktadır. Ancak özellikle onkoloji, hematoloji, çocuk hastalıkları gibi özellik gösteren branşlarda Baştabiplik yetkisiyle ortalama yüzde 5'lik kontenjan korunarak bu branşlara ek yapılabilmektedir'' dedi.

Çetiner, eğitim hastaneleri hariç, diğer asker hastanelerinden sivil hastaların yararlanma koşulunun ise daha farklı olduğunu belirterek, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Asker Hastaneleri Yönetim Yönergesi'ne göre ''açık yatak kapasitesinin yüzde 10'unu aşmayacak biçimde her yıl Genelkurmay Başkanlığının belirleyeceği oranda sivil hastanın kabul edileceği'' şeklinde olduğunu ifade etti.

ACİL SERVİSE BAŞVURAN HASTALARIN YÜZDE 40'I SİVİL
Acil hastaların bu kontenjanlar kapsamında olmadığını vurgulayan Çetiner, ''Ulusal Sağlık Mevzuatı'na tam uyum kapsamında tüm acil hastalar, GATA Acil Tıp Ana Dalı'nda değerlendirilmekte, uygun görülenler yatırılarak tedavi edilmektedir. Acil servise başvuran hastaların oranları, asker ve asker yakınları için ortalama yüzde 60, sivil hastalar için ortalama yüzde 40 civarındadır'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...