Gazlı su obeziteye mi yol açıyor?

İçinde soda, karbonat ya da çözünmüş karbondioksit bulunan gazlı suların açlık hormonunu tetiklediği, bunun da uzun vadede obeziteye ve iç organ yağlanmasına yol açtığı belirtildi.

ntv.com.tr 16.05.2017 - 10:46

Gazlı su obeziteye mi yol açıyor?

Son yılların en popüler içeceklerinden biri de gazlı su. Bunlar doğal maden suyu değil; sodalı, karbonatlı ya da içinde çözülmüş halde karbondioksit gazı bulunan su. İçinde şeker ve aroma olanlar ise gazlı şekerli içecek diye biliniyor. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de tercih edilen gazlı sularla ilgili yapılan bir araştırma ise bunun normal suya alternatif olamayacağı bilakis obeziteye yol açtığı yönünde.

Medimagazin'in haberine göre, Filistin Birceit Üniversitesi'nden bilim insanları, gazlı içeceklerin aslında midenizi boş hissetmenize neden olduğunu, bunun da aşırı yeme ve kilo alımına yol açtığını söylüyor. Nedeni ise bu tür içeceklere kabarcıkları veren karbondioksidin 'ghrelin' adı verilen açlık hormonunu tetiklemesi. 

Bilim insanları tatlandırıcılı ve gazlı su verdikleri farelerin üç ay içinde kilo aldığını tespit etti. Bir yıl sonra ise fareler obez olma belirtileri gösterirken, farelerin iç organlarında yağlanma tespit edildi. Testler ayrıca, gazlı su içen farelerdeki ghrelin seviyelerinin 'önemli ölçüde daha yüksek' olduğunu gösterdi. Bilim insanları farelerde görülen bu belirtilerin insanlarda da ortaya çıkabileceğini söyledi.

"ARAŞTIRMANIN İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ YETERİNCE DESTEKLENMİYOR"

Konuyla ilgili uyarıda bulunan İngiliz Ulusal Obezite Forumu'ndan Tam Fry "Karbondioksit gibi kimyasalların kullanımını sınırlamalı" dedi.

İngiliz Alkolsüz İçecekler Derneği yöneticisi Gavin Partington ise araştırmanın sonuçlarının insanlardaki etkileri yeterince desteklenmediğini belirterek "Fareler üzerinde yapılan bir araştırmadan elde edilen sonuçların insanlar için aynı olacağını tahmin etmek kötü bir bilim" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...