İlişkili Haberler

"Dünyadaki açlığa karşı GDO'lu ürünler kullanılmalı"...

Bu açıklama Nobel ödüllü 110 bilim insanından geldi.

Nobelli bilim insanları, GDO karşıtı kampanya yürüten çevreci örgüt Greenpeace'i de eleştirdi.

Onkoloji Uzmanı Doktor Yavuz Dizdar ise GDO tartışmasına tepki gösterdi. Dizdar, “Tamam ödül almış olabilirler ama insanlara ‘bunu tüketeceksiniz, yemek zorundasınız’ demek bilimle, ilimle bağdaşır bir durum değil. Olsa olsa bir takım ticari anlaşmaların sözcülüğünü üstlenmiş oluyorlar” dedi.

Genetiği değiştirilmiş organizmalar ilk üretildikleri günden bu yana tartışma konusu oldu.

"GDO ALERJİ YAPIYOR, KANSER YAPTIĞINI DAİR VERİ DE VAR"

Bu organizmaların her geçen gün yeni bir zararının ortaya çıktığını belirten Dizdar, “Kanser yaptığına dair veri var, insanlarda alerjiye neden olduğu verisi zaten var. Onlar istiyorlarki büyük arazilerde tek tip tarım yapsınlar ve bunu olabildiğince insansız yapsınlar. Buradan ürettikleriyle daha ucuza mal etsinler. İnsanlar da sadece tüketen civcivler pozisyonuna düşsünler” diye konuştu.

Ancak açıklamayı yapan bilim insanları GDO ile dünyadaki yetersiz beslenen çocukların karınlarının doyurulabileceği savunuyor.

Nobelli bilimciler, GDO karşıtı kampanya düzenleyen kuruluşların da mücadeleyi bırakmalarını istiyor.

DÜNYADAKİ AÇLIĞI BİTİRECEK KAYNAK VAR AMA ADİL DAĞILIM YOK

Dr. Dizdar ise, “Siz şimdi tutup da bazı büyük dünya tröstlerinin, tohum üreticilerinin ekmeğine yağ sürmek için bu açıklamayı yaparsanız muhtemelen başka bakış açısına sahipsiniz demektir. Yoksa GDO'nun dünyadaki açlığın giderilmesiyle bir ilgisi yok. Dünyada nüfusun çok daha fazlasını besleyecek kadar imkan var zaten” değerlendirmesinde bulundu.

Bilim insanlarının eleştirdiği Greenpeace ise açıklamayı GDO'yu meşrulaştırmak için yapılan boş bir çaba olarak değerlendirdi.