NTV

Gençlerin tansiyonu giderek yükseliyor

ntv.com.tr

Sağlık

Amerikalı uzmanların CARDIA adlı çalışması, gençlerde hipertansiyonun gittikçe yaygınlaştığını ortaya koydu. Özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki genç nüfusun tansiyonu çok yüksek.

İlişkili Haberler

Johns Hopkins Medicine araştırmacılarının yürüttüğü CARDIA çalışması 1985 yılında başlatıldı ve 18-30 yaşlarındaki toplam 115 genç yetişkinin hayatı ve sağlığı 25 yıl boyunca takip edidi.

Toplumda genelde 20’li yaşlarda yüksek tansiyonun normal olarak kabul edildiğine dair yanlış bir bilgi olduğunu anlatan CARDİA ekibinden Prof. Dr. Joao Lima, “Genç yetişkinlerde tansiyon 120/80 olmalı, bunu geçmemeli” diye konuştu.

Gençlerde yüksek tansiyon sorununun giderek arttığını, özellikle gelişmekte olan ülkelerde sayının çok yüksek olduğunu söyleyen Prof. Lima, “Bunun en önemli iki nedeni ise obezite ve sağlıksız beslenme. Gelişmekte olan ülkelerde de hazır, katkı maddeli gıda tüketimine geçiş yaşanıyor. Bu da kilo alımına yol açıyor. Hazır gıdalar ayrıca çok fazla tuz içeriyor. Bu şekilde bozulmayıp daha uzun süre rafta durabiliyorlar. Tuz da tansiyonu yükselten önemli nedenlerden biri” dedi.

Prof. Dr. Joao Lima
Prof. Dr. Joao Lima

YÜKSEK TANSİYONDAN KORUNMAK İÇİN 3 ALTIN ÖNERİ

Gençlerin yüksek tansiyon sorunundan korunması için 3 önerisi olduğunu belirten Prof. Dr. Joao Lima, o önerileri, “Kilo almayın, sigara içmeyin ve tuz tüketimini azaltın” şeklinde aktardı.

GENÇLERDE İLK BELİRTİYE DİKKAT

Hipertansiyonun sessiz bir hastalık olduğunu ve gençlerin bunu unutmaması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Joao Lima, “Daha yaşlı insanlarda kalp krizi, inme, kalp yetmezliği gibi belirtiler görülebilir. Gençlerde görülen ilk belirti ise genelde kalp krizidir. Gençlerde görülen böbrek hastalıkları ya da böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni ise kontrol altına alınmamış hipertansiyondur” şeklinde konuştu.

ETİKETLER