Genlere göre diyet ne avantaj sağlıyor?

Tükürük örneğiyle yapılan genlere göre diyet yöntemi, vücudun gen haritasını çıkartarak hem kanser, kalp, damar gibi hastalıkların teşhisine yardım ediyor hem de hangi besinlerin kilo aldırdığını, hangi egzersiz programlarının yapması gerektiğini belirliyor.

Haberler - İHA 15.08.2016 - 13:05

Genlere göre diyet ne avantaj sağlıyor?

Avrupa’da son dönemde yapılmaya başlanan genlere göre diyet yöntemi, yavaş yavaş Türkiye’de de tanınmaya başladı. Bu yöntem için diyetisyenlerin ayrı ve kapsamlı bir eğitim alması gerekirken, genlere göre diyetin normal diyete göre daha sağlıklı olduğu belirtiliyor.

GENLERİN HARİTASI ÇIKARILIYOR

Türkiye'de genlere göre diyet yöntemiyle zayıflamak isteyenlerden alınan tükürük örneği, yurt dışına gönderiliyor. Test sonuçları, yaklaşık 20 gün içerisinde uzmanlara ulaşıyor. Raporu inceleyen uzmanlar, kişiye göre özel ve kapsamlı bir diyet programı hazırlıyor. Test sonucunda da kişinin hangi besinlere alerjisinin olduğu, hangi besinleri rahatlıkla tüketebileceği açıklanıyor.

HASTALIKLARIN TEŞHİSİNDE DE KULLANILABİLİR

Genlere göre diyet yönteminin en önemli özelliği ise hastalıkların önceden ortaya çıkartılmasına yardımcı olması. Yurt dışından gelen testi inceleyen uzmanlar, ileride hangi hastalıkların ortaya çıkabileceğini de sonuçlarla tahmin edebiliyor. Bu şekilde gereken önlemler alınarak hastalıkların ilerlemesinin önüne geçiliyor.

"BİRAZ PAHALI BİR YÖNTEM"

Genlere göre diyet yöntemi ile kişiye özel bir egzersiz programının hazırlandığını da söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Mesude Evirgen, "Çok yoğun spor yapmasına rağmen kilo veremeyenler için egzersiz haritasını çıkarmada bize yardımcı oluyor. Hangi fiziksel hareketlerin kişiye uygun olduğunu gösteriyor. Diğer diyetlerden farkı ise maliyetinin fazla olması. Ancak genlerinize göre yapıldığı için bir kerede yapılacak bir diyettir ve her zaman bu diyet sonucuna göre hayatınız planlayabilirsiniz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...