Gereksiz meme ameliyatı yapan doktora 15 yıl hapis cezası!

İngiliz meme cerrahı Ian Paterson'ın 10 hastasına yaptığı gereksiz meme ameliyatlarından kişisel kazanç sağladığı gerekçesiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ntv.com.tr 01.06.2017 - 12:51

Gereksiz meme ameliyatı yapan doktora 15 yıl hapis cezası!

Fox News'in haberine göre; 59 yaşındaki cerrahın meme kanseri hastalarına gereksiz ameliyat yaptığı ve riskleri abartması nedeniyle bazı hastalara mastektomi (memenin alınması) yaptığı belirtildi.

Hakim Jeremy Baker, cerrahın, yapılanların uzun vadeli etkilerini umursamadan, kasıtlı olarak, hastaların en kötü korkularını kullandığını söyledi.

Ian Paterson'ın hastası olan Patricia Welch, çok üzgün olduğunu belirterek, adaletin yerini bulduğunu açıkladı ve "Sağlığımızla bu şekilde oynamasının sebebini hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz" dedi.

MASTEKTOMİ NEDEN YAPILIR?

Mastektomi, memenin herhangi bir rahatsızlık nedeniyle alınmasıdır. Basit mastektomi sadece meme dokusunun çıkartılması işlemi. Meme kanseri gibi cirri bir hastalık nedeniyle memeyle birlikte, memenin altındaki kasların ve koltuk altındaki lenf bezlerinin de çıkartılması ise radikal veya total mastektomi olarak nitelendiriliyor.

Sayfa Yükleniyor...