Sağlık Bakanı: Gereksiz sezaryeni önlemede kararlıyız

Türkiye'edeki doğumların yarıya yakınının sezaryen ile yapıldığını belirten Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Primer sezaryen olarak adlandırılan ilk sezaryenin kadın sağlığını riske sokacak şekilde gereksiz yere yapılmasını önleme kararlılığındayız" dedi.

Anadolu Ajansı 10.02.2016 - 17:51

Sağlık Bakanı: Gereksiz sezaryeni önlemede kararlıyız

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığının 2016 yılı bütçesi üzerine sunum yaptı.

Anne ve çocuk sağlığı hizmetleri hakkında bilgi veren Müezzinoğlu, 2002-2016 yılları verilerine dayanarak hastanede yapılan doğum oranlarının yüzde 69’dan yüzde 99’a çıktığına dikkati çekti.

Sezaryende sosyal endikasyonun risk oluşturduğunu kaydeden Müezzinoğlu, "Ülkemizde doğumların yarıya yakını sezaryen ile yapılıyor. Sezaryen ile doğum, sonraki doğumlarda sezaryen ihtiyacını artırıyor. Primer sezaryen olarak adlandırılan ilk sezaryenin kadın sağlığını riske sokacak şekilde gereksiz yere yapılmasını önleme kararlılığındayız. Bu hususta hem Sağlık Bakanlığı hem de Sosyal Güvenlik Kurumu yeni yatırımlarını gündemine almaktadır” dedi.

EGZERSİZİN REÇETE EDİLMESİ İÇİN PİLOT ÇALIŞMA BAŞLADI

Müezzinoğlu, Obezite ile Mücadele Programı kapsamında da önemli çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayarak, "Hekimlerin egzersiz programı reçete etmeleri için pilot çalışma başlattık. Bunun yanı sıra sağlık dostu okul, sağlık gönüllüsü öğretmen, okul sağlık elçisi öğrenci, sınıf sağlık temsilcisi öğrenci gibi uygulamalarını başlatıyoruz" diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, "Hazır gıdalarda trans yağların kullanılmasını engelleyecek politikalar geliştiriyoruz. Toplu yemek tüketilen yerlerde sağlıklı menü uygulamalarını yaygınlaştırıyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...