NTV

Gıda israfını önleyen akıllı aparat geliştirildi

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı

Sağlık

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Topaloğlu, sağlıklı gıda için takip yapan ve israfı önleyen akıllı aparat geliştirdi.

Yeditepe Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, marketlerde ısınması halinde sağlık açısından risk oluşturabilecek kasap, şarküteri, balık ürünleri kasaya gelmeden ve ödemesi yapılmadan mağaza içerisinde başka reyonlarda kalabiliyor.

Çoğunlukla da kritik sıcaklık değerini aştıktan ve uzun süre o değerde kaldıktan sonra reyon görevlileri tarafından tespit edilebilen bu ürünler çeşitli sağlık sorunlarına ve gıda israfına neden olabiliyor.
nt
Üniversitenin Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Serkan Topaloğlu’nun geliştirdiği aparat bu israfı ve riskleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

PATENT İÇİN BAŞVURU YAPILDI

Topaloğlu, reyonlarda bulunan ürünlerin soğuk veya sıcak kaldığından emin olunmasını sağlamak amacıyla bir sistem geliştirdiklerini belirterek, bir ürünün markette olması gereken reyon dışında bir yerde bulunması ya da unutulması halinde çeşitli mekanizmalar yardımıyla yeri ve ısısının takip edilip bozulmadan kaynaklı muhtemel sağlık sorunları ve israfın önüne geçmeye çalıştıklarını söyledi.

Doç. Dr. Serkan Topaloğlu
Doç. Dr. Serkan Topaloğlu

Türk Patent Enstitüsüne ve Avrupa Patent Ofisine başvuruda bulunduklarını ve bu süreçte buluşun prototiplenmesi üzerine çalışmalara devam ettiklerini aktaran Topaloğlu, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yanı sıra buluşun belli parçaları için lisans öğrencileriyle de çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

APARAT NASIL KULLANILIYOR?

Korunması veya durumu takip edilmesi istenen ürün, ilgili reyonda bu çalışma kapsamında geliştirilmiş bir kutu içerisine konularak üzerindeki sensörler yardımıyla ısısı ve yer değiştirmesi anlık takip edebiliyor.

Kutu üzerinde veya aparatta yer alan ve düşük güç tüketen işaretçi (beacon) yardımıyla, mağaza içerisine yerleştirilen ve oldukça düşük maliyetli mikro bilgisayarlarla haberleşmeyi sağlanıyor ve bu çalışmada geliştirilen çeşitli algoritmalarla ürünün yer tespiti yapılabiliyor.

Kutu-aparat üzerinde yer alan sesli ve görsel ikaz sistemine ek olarak, alarm mekanizmasının çalışmasıyla birlikte sistem, çeşitli kanallardan bilgilendirme yapabiliyor ve bu sayede reyon görevlisi tarafından ürünün yeri kapalı alan haritası üzerinde bulunup, gerekli müdahalede bulunulabiliyor.

ETİKETLER