Glisemik indeksi yüksek gıdalar çabuk acıktırıyor

Glisemik indeks, vücuda alınan besinin kan şekerini yükseltme kapasitesi olarak tanımlanıyor. Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerini hızlı yükseltiyor ve acıkmayı hızlandırıyor. Glisemik indeksi düşük besinler ise kan şekerini yavaş yükseltiyor ya da dengede tutuyor.

ntv.com.tr 23.06.2017 - 09:07

Glisemik indeksi yüksek gıdalar çabuk acıktırıyor

Sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı kiloda kalarak, dinç ve enerjik yaşamak için düşük glisemik indeksli karbonhidratları ve bozulmamış yağları tüketmek gerekiyor. 

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Yalın, düşük glisemik indeksli yiyeceklerle beslenmenin iştahı kontrol ettiğini, diyabet hastalarının şeker kontrolünü kolaylaştırdığını ve kalp damar hastalıklarını önlediğini söyledi.

GLİSEMİK İNDEKS NASIL ETKİ EDER?

Eşit miktarda karbonhidrat ve kalori içerseler de gıdaların glisemik indekslerinin farklı olduğunu vurgulayan Yalın, “Yüksek glisemik indeksi olan gıdalar hızla sindirilir ve bağırsaktan hızla emilir, bu da kan şekeri düzeyinde büyük dalgalanmalara yol açar. Düşük glisemik indeksli beslenmenin Tip 1 ve Tip 2 diyabeti olan hastalarda kan şekeri üzerine olumlu etkileri var. İştahı kontrol altına alıp acıkma süresini uzattıkları için kilo kontrolü de sağlarlar. Düşük glisemik indeksli beslenme insülin düzeylerini ve insülin direncini de azaltır. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada diyabet ve koroner kalp hastalığının günlük beslenmenin glisemik indeks içeriği ile yakından ilişkili olduğu gösteriliyor” dedi.

MEYVELER OLGUNLAŞTIKÇA GLİSEMİK İNDEKSİ ARTAR

Bir gıdanın glisemik indeksi 55’ten küçük ise düşük, 56-69 ise orta ve 70’ten büyük ise de yüksek glisemik indeksli kabul edildiğini vurgulayan Dr. Yalın, şöyle devam etti: 

“Sağlıklı beslenme için önerilen düşük glisemik indeksli gıdalardır. Rafine şeker ve beyaz ekmek yüksek glisemik indeksi, sebze ve tam tahıl ise düşük glisemik indeksli besinlere örnektir. Doğada bulundukları haliyle tüketilen gıdalar düşük glisemik indeks değerlere sahipken, rafine ve işlenmiş gıdalar daha yüksek glisemik indeks değerlerine sahiptir. Gıdanın pişirilişi, işlenişi, kabuklu olup olmaması ve beraber tüketildiği diğer gıdalar da glisemik indeksi etkiler. Beraber tüketilen yağ, lif ve asit gıdanın glisemik indeksini düşürür. Makarna gibi nişasta içeren gıdaların pişirme süresi uzadıkça glisemik indeksleri artar. Meyveler olgunlaştıkça glisemik indeksleri artar. İncir, muz, karpuz, kavun ve üzümün glisemik indeksi diğerlerine oranla daha yüksektir ve daha çabuk acıktırırlar. Elma, armut ve şeftali gibi meyveler ise glisemik indeksi düşük olanlarıdır. Glisemik indeksi yüksek olan meyvelerin tüketim miktarı iyi ayarlanmalıdır.”

GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK HER GIDA SAĞLIKLI MI?

Bir gıdanın glisemik indeksinin düşük olmasının onun sağlıklı bir gıda olduğu veya bol miktarda tüketilebileceği anlamına gelmediğini vurgulayan Dr. Serap Yalın, “Örneğin, patates cipsi, yulaf ezmesi ve bezelyeye göre daha düşük glisemik indekse sahip olmasına rağmen yulaf ezmesi ve bezelye patates cipsine göre çok daha besleyici ve sağlıklı. Glisemik değerlerine göre yerfıstığı elmaya kıyasla çok daha sağlıklı bir seçenek gibi görünmesine rağmen içerdikleri kalorilere bakılırsa durum tam tersi. Dengeli beslenme planını oluşturan yağ içeriği düşük, işlenmiş gıda miktarı az (tam tahıl, meyve, sebze ve yağsız süt ürünleri) besinlerin çoğu düşük glisemik indeks değerine sahip olduğundan kilo vermek için iyi seçenekler. Ancak sağlıklı beslenme sadece glisemik değerlere dayandırılmamalı, diğer faktörlerden (kalori, yağ, lif, vitamin, mineral vb.) de göz önüne alınmalı” diye konuştu.

VİDEO: DÜNYANIN EN ŞİŞMAN ÇOCUĞU NASIL 31 KİLO VERDİ?

Sayfa Yükleniyor...